Kyjev 10. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)
 
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman vo svojom najnovšom vystúpení vyhlásil, že výstavba ruského plynovodu „Severný prúd-2“ je nevýhodná pre Ukrajinu a poškodzuje jej záujmy. Vysvetlil to tým, že, podľa neho, „Severný prúd-2“ je to vlastne, ako prízvukoval, „skrytá forma vojnu zo strany Ruska“. Podčiarkol, že tento plynovod je nebezpečný ako pre Ukrajinu, tak aj pre členské krajiny Európskej únie

Na snímke ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman

Volodymyr Hrojsman niekoľko razy opakoval, že Severný prúd-2 je to skrytá forma vojny Ruska proti európskym spotrebiteľom plynu. Podčiarkol, že členské krajiny EÚ by mali presadiť, aby daný projekt bol zrušený a všetko pokračovalo po starom a EÚ by dostavala ruský plyn tranzitom cez územie Ukrajiny.
„Vieme, čo je to byť závislými od Ruska v energetickom a politickom zmysle. Z vlastných skúseností vieme, aké je to nebezpečné. Preto tento projekt považujeme za geopolitickú zbraň Ruska,“ podčiarkol ukrajinský premiér.
Ukrajinské média pripomenuli aj výroky prezidenta Petra Porošenka, ktorý tvrdil, že realizácia projektu Severný prúd-2 spôsobí Ukrajine škody vo výške tri miliardy dolárov ročne a tiež vyzýval členské krajiny EÚ, aby za každú cenu presadili zachovanie dodávok ruského plynu cez územie Ukrajiny.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Hrojsman: “Severný prúd 2 je skrytou formou vojny zo strany Ruska” zobrazený najskôr Hlavné správy.