Bratislava 24. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Poslanec Národnej rady SR a podpredseda SNS Anton Hrnko pred týždňom ostro kritizoval vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ktoré predstavilo nový dizajn dresov našej reprezentácie. “Na verejnosti sa objavil nový návrh Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktorého cieľom je zrušiť štátny znak na dresoch a nahradiť ho niečím, čo silne pripomína tvorbu košických pseudoumelcov Kalmusa a Lorenza,” uviedol poslanec (viac v článku). Nedávno sa k problematike vyjadrilo aj vedenie slovenského hokeja, na čo poslanec Hrnko reagoval, že ide o “nepravdy”.

Na snímke Anton Hrnko.

Po vznesenej kritike na adresu vedenia SZĽH ohľadom nového loga, ktoré je lorenzovsko-kalmusovskou paródiou na slovenský štátny znak, sa pán Kohút a spol. odhodlali na protiútok, keď uviedli sedem dôvodov, prečo sú vraj v práve. “Nebudem polemizovať so všetkými, keďže údajné protiargumenty typu, že vedenie SZĽH sa na uvedenom logu chce nabaliť, sú z rovnakého súdka ako tie, ktoré za všetkými aktivitami SNS (modernizácia OS SR, ochrana štátneho majetku pred scudzením tým, že ho ministerka Lubyová odmietla v rozpore so zákonom a bez riadnej evidencie previesť na novovzniknuté “obchodné spoločnosti” SAV) vidia len a len zlodejské aktivity strany. Žeby mohli mať zlodejské úmysly tí na druhej strane, im akosi nedochádza. Ale to je už v našej prirodzenosti, že to, čo chcem robiť ja a momentálne nemôžem, prisudzujem tým druhým. V tomto som ja a ani nikto z môjho zväz neobviňoval,” napísal v úvode Hrnko.
Vedenie SZĽH vo vysvetlení uviedlo, že štátny znak mali na dresoch len štáty z východnej Európy. “Hokeju som fandil od útleho detstva, ale nepamätám si, žeby niekedy Sovietsky zväz mal na dresoch štátny znak. Vždy to bolo len jednoduché CCCP (v azbuke SSSR). V A skupine malo na drese štátny znak len ČSSR, občas, keď sa tam dostalo, tak to bolo Poľsko. Žiaden iný štát z východného bloku nehral v A skupine, takže argument je falošný. Ani dnešné Rusko nemá na dresoch štátny znak, iba jeho hlavnú figúru, ktorou je sv. Juraj bojujúci s drakom,” ozrejmil.
“V tradícii používania štátneho znaku pokračovalo Česko a Slovensko. Bolo to niečo, čo patrilo k nášmu tímu a keď to chcel zväz zmeniť, mal o tom vyvolať diskusiu. Asi by nikto nenamietal zmenu, ak by to bolo nevyhnutné. Zdá sa mi však, že ono odstraňovanie štátneho znaku súvisí s globálnou politikou “denacionalizácie” národných športových tímov, teda degradácie športových reprezentácií na územné športové celky, ktoré by nemali podporovať národné povedomie celkom v duchu globalizátorov.”
Podľa Hrnka nesedí ani to, že nejde o dehonestáciu štátneho symbolu. “Argumentuje sa tu tým, že rôzne úpravy majú aj iné celky. Vraj Kanada upravuje štátny znak tým, že má v ňom hokejistu. Úplná nepravda. Kanadským štátnym znakom je erb Britského impéria doplnený v jednom poli o javorovú ratolesť (tri listy). Javorový list je symbolom Kanady tak, ako Kriváň Slovenska. Mal by niekto niečo proti tomu, ak by zväz zakomponoval do Kriváňa hokejistu? Pochybujem! Podobne je to v prípade Švédska (ide o použitie figúry, avšak nemodifikovanej), USA (rôzne modifikácie zástavy štátu, ale nenahradzujú sa tam hviezdy ani pásy hokejkami) atď.”
“Keď sa pozrieme na logá hokejových zväzov, ktoré predstavilo vedenie SZĽH, ani jedno sa netvári, ako to slovenské, že je štátnym znakom. Žiadne nie je v štíte a ak používa niečo zo štátneho znaku (ako napr. český levoorol), tak je to tak štylizované, že ani náhodou to nemôže zvádzať, že ide o štátny znak! Som presvedčený, že keby SZĽH zvolilo za svoje logo čierny puk, ktorý by mal vo vnútri obrysy trojvršia s dvojkrížom, nikto by ani necekol (podobne to má urobené napr. SOV). Možno by vznikli spory o tom, či fakt treba nahradiť štátny znak niečím iným, ale nebolo by urazených množstvo Slovákov, ktorých paródia na slovenský štátny znak z dielne Kohútovho tímu urazila,” dodal.
Anton Hrnko zhrnul, že ako pri iných veciach, aj v tomto prípade nedošlo k vecnej diskusii, ale len “k politickým prekáračkám typu “kto ďalej dociká”. Je to škoda, lebo hokej spájal Slovákov ponad politické prekáračky.”
 

 
Príspevok Hrnkovi nestačí vysvetlenie SZĽH k novým dresom: “Zdá sa mi, že odstraňovanie štátneho znaku súvisí s globálnou politikou denacionalizácie národných športových tímov” zobrazený najskôr Hlavné správy.