Bratislava 21. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
“V demokratickej krajine nemôže byť nič horšie ako nekompetentná opozícia,” vuediol v sobotu na sociálnej sieti poslanec za SNS a podpredseda tohto hnutia Anton Hrnko. “Vláda tak nemá s čím porovnávať svoje opatrenia, zámery a návrhy, lebo nekompetentná opozícia zo všetkého urobí karikatúru a žiaden alebo väčšina jej návrhov nie sú použiteľné a niet čo posudzovať a porovnávať,” dodal. Poslanec reagoval najmä na kritiku opozície ohľadom vládnych dokumentov Bezpečnostnej stratégii Slovenskej republiky a Vojenskej stratégii Slovenskej republiky 

Na snímke podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko

Anton Hrnko na Facebooku napísal, že naposledy sa svojou nekompetentnosťou blysli známi “predbojovníci krásnych spojeneckých zajtrajškov na budúcich tisíc rokov a nikdy ináč”. Hrnko hovorí najmä o poslancovi Galkovi z SaS či Milanovi Krajniakovi zo Sme rodina:
“Pán Galko si možno myslí, že keď mu išlo s horúcou hlavou nastavovať uši na nepatričné miesta, alebo pán Grendel, keď si myslel, že Lipšicove stádo možno pásť beztresne, alebo pán Krajňák, keď si myslí, že je šikovný pri obhajovaní svojho šéfa pre jeho čudné posedenia na prašáku so stále väčším a väčším počtom zaujímavých osôb, môžu znásilňovať právo aj v iných prípadoch. Nie, páni, asi to tak nepôjde. Váš najnovší počin, keď ste v rozpore s autorským zákonom odcudzili vládne návrhy bezpečnostnej a obrannej stratégie, je svedectvom vášho totálneho diletantstvo hraničiaceho s niečím omnoho horším. Veď ste si aspoň mohli prečítať, čo hovoria zákony a nie ísť podľa novočeského príslovia: “Když tam nejsou, tak hr na ně!” Uviedol na začiatok poslanec.
“Nuž páni, predkladať materiály do vlády to nie je ako odpočúvať, pásť novinárske stádo alebo dívať sa, kto sedí so šéfom na prašáku. Treba si aj prečítať zákony. Napr. zákon o obrane č. 319/2002 Z. z., ktorý v paragrafe 6, ods. d) hovorí: vláda SR “predkladá Národnej rade Slovenskej republiky návrhy základných koncepcií bezpečnosti a obrany štátu a návrhy základných strategických dokumentov bezpečnosti a obrany štátu.” Alebo taký zákon č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách v paragrafe 2 ods. a) hovorí, že vláda “schvaľuje návrhy základných koncepčných dokumentov pre rozvoj a výstavbu ozbrojených síl, najmä Bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky a Vojenskú stratégiu Slovenskej republiky a Vojenskú stratégiu Slovenskej republiky a predkladá ich Národnej rade Slovenskej republiky.”
Hrnko zdôrazňuje, že ide o materiály, s ktorými prichádza vláda SR. “Ako sa pozerám, tak sa pozerám, nikde nevidím napísané, žeby to mali predkladať pp.Galko, Grendel, Krajňák, ba dokonca ani o p. Klusovi sa tam nehovorí. Veru tak, páni truhlíci, hádam by bolo vhodné venovať sa tomu, čím ste sa už na Slovensku preslávili, a nemiešať sa do kompetencií vlády. Pán Boh nás ochraňuj, žeby ste niekedy mali pri svojej úcte k zákonom možnosť ovplyvňovať chod vecí verejných!”
Slovensko je podľa neho krajina, ktorá má veľké skúsenosti so spojeneckou podporou (Mníchov 1938) i spojeneckou podporou (rok 1968). “Aj z hľadiska týchto skúseností je potrebné mať čo najviac priateľov a nevyrábať si zbytočne nepriateľov. Čo boli Benešovi platné spojenectvá s Parížom, Londýnom i Moskvou a z tejto pozície štekal na Berlín? Keď prišlo na lámanie chleba, zostal sám! Rovnako sami zostali všetci tí, ktorí si niečo podobné mysleli roku 1968 najmä v Prahe. Vždy narazili na to, že naši spojenci i potenciálni spojenci mali v danom okamžiku iné národné záujmy ako brániť Česko-Slovensko,” vysvetlil Hrnko.
“A ešte jedna poznámka, veľmi neblahá historická skúsenosť. “Mali sme politikov, ktorí uverili v tisícročné trvanie tretej ríše i heslu So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak. Z tejto svojej utkvelej predstavy tlačili na tie časti vtedajších slovenských politických špičiek, že je treba dôsledne a bez ohľadu na naše osobitné národné záujmy plniť všetky spojenecké záväzky bez ohľadu na to, aké to bude mať dôsledky na národný politický i spoločenský život. Aké dedičstvo nám tu zostalo po V. Tukovi, V. Širokom alebo V. Biľakovi, ak niekto nevie, nech sa začíta do dejepisných prác a učebníc.”
Hrnko vyzýva, aby súčasní politici nepokračovali v týchto šľapajách. “Naše spojenectvá sú na to, aby sme si lepšie dokázali zabezpečiť naše národné záujmy, nie na to, aby sme ich popreli. Slovensko v aktuálnom svete nemá nepriateľa. Ak ho majú niektorí naši priatelia, tak im pomôžme našimi dobrými vzťahmi im ich problémy prekonať. Nikto nás nemôže nútiť, aby sme si vyrábali nepriateľov. To nemôže byť naším cieľom. Nepotrebujeme ďalší mníchov ani 21. august.”
 

 
Príspevok Hrnko vyjadril svoj názor na oponentov: “Galko, Grendel, Krajniak, Klus? Nekompetentná opozícia” Aj kvôli ponaučeniam z rokov 1938 či 1968 podľa neho potrebujeme viacero spojencov zobrazený najskôr Hlavné správy.