Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Poslanec Národnej rady Anron Hrnko (SNS) na sociálnej sieti uviedol, že redaktori televízie JOJ šíria iredentu v súvislosti so správami o súťaži Československo má talent. Podľa Hrnka je používanie takéhoto názvu súťaže nešťastné. Vysvetlil, ako by to malo byť správnejšie

Na snímke Anton Hrnko

“Zvykli sme si, že pri vyslovení slova iredenta, každý z nás zameria svoj pohľad smerom, kde počas dňa vrcholí Slnko na svojom zdanlivom pohybe okolo Zeme. Dnes ráno, keď som pozeral včerajšie noviny na Joj-ke, som si uvedomil, že to vždy nemusí byť tak,” uviedol poslanec Hrnko.
V spravodajstva zahliadol príspevok o súťaži Československo má talent, následne reagoval: “Veľmi by ma zaujímalo, keby redaktor tejto televízie slovenskému publiku vysvetlil, kde sa ono Československo nachádza, lebo ako som hľadal na mape, takýto štát som tam nenašiel.”
“Žeby sa nám tu Joj-ka pustila do šírenia veľkočeskej iredenty? Štát s týmto názvom totiž nikdy nevznikol (vzniklo Česko-Slovensko a medzinárodné spoločenstvo ho uznalo pod názvom Česko-Slovenská republika) a ani nikdy nezanikol. Roku 1939 zaniklo Česko-Slovensko a roku 1993 sa do minulosti pobrala aj Česká a Slovenská Federatívna Republika, teda tiež len Česko-Slovensko, ak by sme sa to pokúsili skrátiť podľa gramatických pravidiel,” vysvetľuje podpredseda SNS.
Existovalo síce podľa neho vnútroštátnou úpravou aj nejaké Československo, “ale to bol český štát rozšírený a Slovensko, v ktorom Slováci nevedeli nájsť svoj skutočný domov, a preto ho poslali do minulosti”.
Dodáva, že rovnako existuje aj súťaž Česko Slovensko má talent. “Tá súťaž (hoci sa mi ten názov nepáči, slovo mať by malo byť v množnom čísla, teda majú) nie je o nejakom Československu, ale o udržiavaní kultúrnych vzťahov v dvoch štátoch. Z môjho pohľadu zo strany redaktorov Novin na stanici Joj nešlo o nič iné, len o čistú iredentu! Ale toto už nie je podnet pre televízne rady,” podotkol Anton Hrnko.
 

 
 
Príspevok Hrnko redaktorom televízie: Československo má talent? Taký štát som na mape nenašiel zobrazený najskôr Hlavné správy.