Bratislava 30. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Poslanci SNS pred časom upozornili, že nové dresy slovenskej hokejovej reprezentácie, na ktorých pôvodný štátny znak nahradil nový znak resp. logo Slovenského zväzu ľadového hokeja SZĽH, nie sú v súlade s dôstojnou reprezentáciou krajiny. 

Na snímke nové logo SZĽH a Anton Hrnko

“Nepochopím, prečo si vedenie SZĽH na čele so svojím predsedom neuzná svoju chybu, že prestrelili, že nové logo mali konzultovať, aby jeho používanie neurážalo city národne hrdých Slovákov, nás hokejových fanúšikov? Prečo nechávajú na hanbu sveta vykorčuľovávať na ľadovú plochu mladých slovenských chlapcov pod satanistickým symbolom? To v nich nie je ani kúsok národnej hrdosti? Veď nikto im nehovorí, že nemajú mať svoje vlastné logo. Veď v primeranom vyhotovení si každý vie predstaviť, že popri štátnom znaku si ho aj umiestnia na dresy, aby bolo jasné, že sú to dresy, na ktoré má právo len SZĽH,” uviedol v decembri 2018 poslanec SNS Anton Hrnko.
Aj po nezhodách niektorých poslancov parlamentu s vedením SZĽH sa začalo s legislatívnou úpravou používania štátnych symbolov a o návrhu vo štvrtok rozhodla Národná rada. Hrnko k tomu uviedol, že SNS na pôde Národnej rady presadila novelu zákona o štátnych symboloch, ktorá bola schválená 108 poslancami, a teda získala ústavnú väčšinu.
“Na základe novely vznikla povinnosť štátnym reprezentáciám reprezentovať Slovenskú republiku na významných športových podujatiach pod štátnym znakom, ktorý má v hierarchii štátnych symbolov jedinečné postavenie. Tradícia reprezentovania so štátnym znakom na športovom odeve má už viac ako jedno storočie, a preto bolo potrebné jej ochranu zakotviť v zákone.”

Hrnko dodal, že návrh poslancov za SNS taktiež definuje aj nové pojmy. “Jedným z nich je znamenie štátneho znaku, ktoré predstavuje dvojitý kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku trojvršia, driek a ramená kríža sú na koncoch rozšírené a vhĺbené, vrchy sú oblé. Takéto znamenie je možné vidieť v štíte erbu štátneho znaku, ale aj na eurominciach či štandarde prezidenta.”
Zákonnú definíciu získal aj národný symbol, ktorý je známy aj ako dvojkríž na trojvrší. Jeho používanie nie je striktne vymedzené ako je to pri štátnych symboloch. Jedinou podmienkou jeho používania je dôstojnosť.
“V neposlednom rade je dôležité spomenúť, že novela zákona z dielne SNS posúva ochranu štátnych symbolov do 21. storočia. Rieši používanie a ochranu štátnych symbolov v digitálnej podobe a v elektronickom prostredí a reaguje aj na potreby, ktoré vyplynuli z praxe.”
“Mrzí ma, že sa aj v súčasnom parlamente nájdu takí, ktorí ochranu štátnej symboliky považujú za “prkotinu” a aj napriek ústupkom, ktoré sme spravili po ich pripomienkach sa rozhodli hlasovať proti zvýšenej ochrane zákona o štátnych symboloch. Menovite ide o celý poslanecký klub SaS.”
Anton Hrnko podotkol, že Slovenská národná strana ďakuje všetkým subjektom, ktoré na novele zákona pracovali a taktiež aj všetkým poslancom, ktorý za novelu hlasovali. “Vďaka nám všetkým dnes máme moderný zákon o štátnych symboloch, ktorý je hodný 21. storočia,” uzavrel Hrnko.
 

 

 
 
Príspevok Hrnko o novele zákona o štátnych symboloch: Na dresoch športovcov bude mať jedinečné postavenie slovenský znak zobrazený najskôr Hlavné správy.