Bratislava 12. septembra 2018 (HSP/Napalete/Foto:napalete, Michaela Kolimárová)
 
Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) predstavilo svoje nové logo, ktoré sa má v budúcej sezóne objaviť aj na dresoch hráčov národnej hokejovej reprezentácie. Logo, ktoré vyvolalo množstvo kontroverzných reakcií, pripomína štátny znak Slovenskej republiky so zmenenou podobou dvojkríža a jeho v dolnej časti sú namiesto trojvršia tri vztýčené hokejky. Predstavitelia SZĽH v oficiálnom vyhlásení uviedli, že logo s dominujúcim bielym dvojkrížom vychádza zo štátneho znaku a “trojvršie” z hokejok má značiť úspech.

Na snímke nové logo SZĽH a Anton Hrnko

Odmietavý postoj k logu zaujali aj viacerí slovenskí politici. Ako prvý zareagoval bezprostredne po predstavení loga poslanec Národnej rady SR a podpredseda SNS Anton Hrnko. “Na verejnosti sa objavil nový návrh Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktorého cieľom je zrušiť štátny znak na dresoch a nahradiť ho niečím, čo silne pripomína tvorbu košických pseudoumelcov Kalmusa a Lorenza.
To hádam nemyslia vážne! Chcel by som sa opýtať predstaviteľov zväzu, či rovnako ako odmietajú na svojich dresoch štátny znak, odmietajú aj štátnu podporu. Potom by som ich výkon aj hádam pochopil. Ale ináč sa to pochopiť nedá!” napísal Hrnko vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Kontroverzné logo prezentuje SZĽH aj na bilborodoch

Nové logo slovenských hokejistov odmieta aj exminister obrany a poslanec NR SR za Smer-SD Martin Glváč. “Páni hokejisti a funkcionári! Urobte si aké chcete moderné logo a na dres dajte koľko chcete hokejok, ale na drese nemáte štátny znak. Použiť a ešte aj pozmeniť štátny znak je zakázané!” odkázal poslanec vedeniu SZĽH.
Aj šéf strany Sme rodina a poslanec parlamentu SZĽH Boris Kollár neobišiel tému nového hokejového loga. Na svojom profile napísal príspevok, kde vyjadril rovnaký postoj, ako jeho koaliční kolegovia zo zákonodarného zboru: „Pri všetkej úcte k autorovi štátny znak a štátny symbol sa nikdy nesmú trendovo modifikovať a už vonkoncom przniť hokejkami. Ak idú naši chlapci do boja za Slovensko, tak majú mať hrdo na dresoch náš znak a nie trendovú modifikáciu.”
Odborník na ústavné právo a bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec takisto považuje modifikovanie štátneho znaku za neprípustné. Pre portál Parlamentné listy uviedol, že nové logo vníma ako symbol, ktorý však nie je zhodný so štátnym znakom. “Slovenský zväz ľadového hokeja nemôže a nesmie meniť štátny znak,“ upozornil.
Opozičná ĽSNS nedávno predložila na rokovanie NR SR návrh novely Trestného zákona, ktorá by zaviedla nový trestný čin hanobenia štátnych symbolov Slovenskej republiky. Podľa predkladateľov by štátne symboly mali byť pred hanobením chránené dôslednejšie a prísnejšie. Právnou normou sa bude parlament zaoberať už na septembrovom rokovaní. Po jeho prípadnom schválení by mal podobný prípad, akým je zmena loga SZĽH, pravdepodobne trestnoprávnu dohru.

Pôvodné logo SZĽH

 
Článok pôvodne vyšiel na portáli Napalete.sk
 
Príspevok Hrnko: Nové logo SZĽH pripomína tvorbu Kalmusa a Lorenza zobrazený najskôr Hlavné správy.