Bratislava 1. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR- Štefan Puškáš)

V posledných dňoch sa rozvírila debata o zvyšovaní platov poslancov Národnej rady. Rozdielne názory na citlivú tému majú aj koaliční partneri. Zatiaľ čo premiér Robert Fico avizuje pokračovanie v zmrazovaní platov ústavných činiteľov, Anton Hrnko z SNS je za zvýšenie platov, pretože podľa jeho názoru, súčasné mzdy sú rovnaké už takmer desať rokov a zákonodárci si zaslúžia viac. Celú problematiku rozvinul včera prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti.
Na snímke predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS)

Hrnko v úvode svojho príspevku kritizoval slovenské médiá, ktoré vraj “nenávistnými článkami” píšu o nezaslúženom zvyšovaní platov ústavných činiteľov. Hrnko uviedol že tieto médiá riadi poslanec ET (Erik Tomáš zo Smeru-SD) Tvrdí pri tom, že “nerobil nič, na čo by nemal poverenie od koaličnej rady, ktorej predsedal jeden z najnahnevanejších, predseda vlády Robert Fico.”
“Od roku 2008 sa im (ústavným činiteľom) sústavne, podľa mnohých neústavným spôsobom, odoberala časť platov zákonom im uznaná, čo sa eufemisticky nazýva zmrazovanie platov ústavných činiteľov. K tomuto opatreniu, teda odoberaniu časti platov ústavným činiteľom, sa pristúpilo počas ekonomickej krízy a malo vyjadriť solidaritu ústavných činiteľov s postihnutými krízou. Dôvody pominuli už roku 2011 – 2012, avšak napriek tomu z čisto populistických a sociálne demagogických dôvodov sa s týmto odoberaním platov pokračovalo a asi aj pokračovať chce. Sudcovia si hneď v svojich záležitostiach rozhodli, že sa to ich a prokurátorov nedotýka a tak máme dnes dva platy poslancov (čo je absolútna svetová rarita) – jeden ten, ktorý poslanci dostávajú (a to je jediný legitímny plat poslanca, od ktorého by sa mali odvíjať platy ústavných činiteľov) a fiktívny plat poslanca, od ktorého si odvíjajú svoje platy sudcovia a prokurátori, čim je v tomto štáte totálny bezprávny stav. Plat poslanca je cca 1900 E, fiktívny plat poslanca, od ktorého sa odvíja základný plat sudcu v sume 1,3 násobku platu poslanca, je cca 2700 E. Okrem toho sudcovia a prokurátori – aspoň tí najvyšší – majú rovnako nezdaniteľné náhrady ako aj ostatní ústavní činitelia.”
Podpredseda vládnej Slovenskej národnej strany dokonca prirovnal platy v Národnej rade k mzdám v bratislavskej automobilke. “Neuvedomujeme si, že vyššie platy hore automaticky ťahajú aj platy tým dole. Prečo by niekto dal dobrý plat vynikajúcemu technikovi, keď najvyšší ústavní činitelia majú príjmy na úrovni zamestnanca na páse vo fabrike Volkswagen?
Následne sa politik pustil do svojich kolegov z Národnej rady či už z vládneho Smeru-SD alebo opozičného hnutia OĽANO. “Poďme po poriadku a s čistým vínom v pohári. To, že so systematickým odoberaním časti platu ústavných činiteľov, na ktorý majú zo zákona nárok, nie je všetko s kostolným riadom, vedia všetci od Fica až po Matoviča. Premiér Fica dal na spoločnom sedení poslaneckých klubov pred minuloročným zmrazovaním verejný prísľub, že to bude posledné zmrazovanie a že tento rok sa už nebude pokračovať. Preto som na koaličnej rade rozhodlo, že sa má pripraviť nový zákon, ktorý by to vyriešil. Nebudem vynášať inštrukciu, ktorú mi pán predseda vlády dal. Na základe tohto som vytvoril komisiu, kde boli členovia z nasledujúcich strán: SMER, SNS, Most-Hid, SaS a Sme rodina Borisa Kollára. Neboli prizvaní zástupcovia od Kotlebu a od Matoviča zo známych dôvodov. Komisia vypracovala návrh, ktorý všetci schválili, nakoniec však musel byť prepracovaný nie ako samostatný zákon, ale len ako novela, keďže na existujúci zákon je naviazaný celý rad ďalších zákonov, čo by bolo treba prepracovať. Až vtedy som pochopil, koľko ďalších nielen ústavných činiteľov má zmrazené platy, kvôli sociálno-demagogickým rozmarom politikov. Zákon bol pripravený na legislatívne pokračovanie v auguste t.r., avšak z mne neznámych dôvodov som nedostal pokyn ho predložiť,” vysvetľuje Hrnko proces tvorby legislatívnej úpravy.
“Musím povedať, že okrem poslankyne Grausovej (s Matovičom som nekomunikoval) v parlamente nie je ani jeden poslanec, ktorý by nečakal na to, kedy zákon predložím a kedy bude schválený. Zo všetkých strán a zo všetkých klubov za mnou doliezali, kedy to už predložím, kedy to už bude schválené. Ja som ich všetkých upokojoval, že už čakám len na pokyn, že však bol daný prísľub, tak verím, že to bude. A len na okraj, keď sa o skupine dozvedeli aj poslanci z klubu OĽaNO, mal som zaujímavý rozhovor na túto tému s pani poslankyňou Remišovou. Pýtal som sa jej, či ona osobne nechce, aby sa platy upravili do zákonnej podoby. Jej odpoveď bola presne taká, ako je celé Matovičovo hnutie: Samozrejme, že chcem. Dobre, povedal som, tak sa pripojíte? Čo vás má. Určite nie. No dobre, pokračoval som, tak zostanete aspoň neutrálni? – opýtal som sa. No to nie. Prečo by sme si z toho nevytĺkli politický kapitál. Popravde však musím povedať, že až dovtedy, kým mne z nepochopiteľných dôvodov proti neschváleniu skráteného legislatívneho konania nevstúpil premiér, správali sa neutrálne a skrátené legislatívne konanie nepodporili vo svojej väčšine. A aj I. Matovič, hoci nebol v sále, v parlamente vtedy bol. Nebudem hovoriť, že som o návrhu zákona nehovoril aj s mnohými ministrami všetkých koaličných strán. Všetci hovorili, že sú za to, že s tým treba niečo robiť, lebo je skutočne aj z hľadiska morálky na ministerstvách nie dobrá situácia. Akú autoritu môže mať minister alebo štátny tajomník, ktorý má niekedy podstatne menší plat, ako jeho podriadení?! A to nehovorím, ako demoralizujúco pôsobí, keď ľudia v štátnych firmách majú nehorázne, niekedy až dvojcifernonásobne vyššie platy ako ústavní činitelia, ktorí sú zahrnutí do zákona. Platy obyčajne sú odvodené od zodpovednosti, ktorú daný činiteľ má. A ústavní činitelia ju majú v štáte asi najvyššiu,” opäť kritizuje “nízke” platy poslancov Národnej rady jeden z nich, Anton Hrnko.
V závere sa Hrnko vyjadril k reportážam v spravodajstvách väčšiny televízii, kde bola téma jednou z najdôležitejších. Viaceré médiá jeho prejav účelovo postrihali zverejnili časť, kde porovnáva platy z robotníkmi. “Redaktorka (TV Joj) neodvysielala to, čo som jej povedal, ale len jednu sekvenciu – to, že si ročne dávam šiť šesť drahých oblekov. A že vraj robotník si musí montérky kupovať sám. Nuž komu česť, tomu česť, ale robotník všetky pracovné pomôcky dostáva od zamestnávateľa a nereprezentuje štát doma i navonok. Ja tých šesť oblekov ročne aj zoderiem. A ako poslanec reprezentujúci Slovenskú republiku na mnohých medzinárodných fórach, nemôžem chodiť v montérkach. To hádam by mohla pochopiť aj tá redaktorka, že to nepochopia platení trolovia a sociálnou demagógiou ovplyvnené osoby, mi je jedno. Ale na záver si neodpustím. I vzhľadom na mnohé veci, s ktorými sa človek stretol či už v rámci štúdií v archívoch, ale aj z vlastnej skúsenosti. Každý kto používa sociálnu demagógiu, obyčajne zakrýva svoje skutočné úmysly. A platí to aj o ET. Ten určite nežije len z poslaneckého platu. Možno by sa mu aj jeho stranícki kolegovia mohli pozrieť na prsty,” napísal na svojom facebookovom profile Hrnko.