Bratislava 28. decembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Bojovníkom Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a ďalších nacionalistických jednotiek parlament priznal status vojnových veteránov z čoho im vyplývajú nielen výhody sociálne, no hlavne morálne. Ukrajinskí poslanci schválením návrhu č. 8519 definitívne zavŕšili proces postupnej a tichej rehabilitácie vojnových zločincov z radov nacionalistických zoskupení kolaborujúcich v prvej fáze vojny s nacistami. Na uvedený postup našich susedov reagoval poslanec SNS Anton Hrnko

Na snímke Anton Hrnko (SNS).

„Skôr než sa dotknem merita veci, dovolím si jednu fikciu,“ píše v úvode svojho stanoviska národniar Anton Hrnko a dodáva: „predstavte si, čo by sa asi stalo, keby sa objavila nasledovná správa: Slovenská vláda na svojom zasadnutí rozhodla, že do parlamentu predloží návrh zákona, ktorým vyhlási príslušníkov Pohotovostných oddielov Hlinkových gárd za veteránov druhej svetovej vojny a zrovnoprávni ich s príslušníkmi antifašistického odboja.“
„Zároveň by v rovnakom uznesení určila, že rok 2019 bude rokom Vojtecha Tuku. Ocenila tak ich zásluhy v boji proti komunizmu a ruským diverzantským skupinám, ktoré rušili pokoj ináč v usporiadanom režime slovenského štátu,“ vysvetľuje.
„Nuž, ruku na srdce, čo by sa stalo?“ pýta sa poslanec a zároveň odpovedá: „viem si to veľmi živo predstaviť. Na Slovensko by chodili demarše dokonca aj z Berlína. To nehovorím už o tom, že by sa nad touto aktivitou rozčuľovala nielen svetová tlač, ale aj regionálna tlač niekde v Patagónii i na Novej Guinei. Skratka, bol by to kolosálny škandál neuveriteľných rozmerov.“
„Ale čo sa stane, keď v susednom štáte vyhlásia za hrdinov a veteránov na rovnakej úrovni ako účastníkov Veľkej vlasteneckej vojny príslušníkov banderovských bánd (UPA), príslušníkov SS divízie Galizien (terorizovala aj povstalecké Slovensko) a príslušníkov rôznych kolaborantských zoskupení s nacistickými okupantmi na Ukrajine? Zhola nič,“ zdôrazňuje.
„Pionieri a pionierky takých slovenských periodík ako SME alebo Denník N, ktoré ešte prednedávnom vyvolali hurhaj okolo udelenia Ceny daniela Rapanta J. Rydlovi, sú ticho, mlčia,“ dodáva.
„Neviem vôbec, či o tom, že pred dvoma dňami prezident Porošenko podpísal zákon o zrovnoprávnení týchto nacistických kolaborantov a hrdlorezov s veteránmi protifašistického odboja a rok 2019 vyhlásil za rok S. Banderu, informovali svojich čitateľov.“
Pritom on sám nepozná na Slovensku historika z akéhokoľvek tábora, ktorý by sa pozitívne vyjadril či už o činnosti PO HG alebo V. Tuku.
Pritom vyčíňanie banderovcov pod kuratelou nacistického Nemecka vo vzťahu k židom, Poliakom, Rusom, antifašistom sa nedá ani v náznaku zrovnať s podobnými aktivitami tých Slovákov, ktorí sa podieľali na nacistických zločinoch. Tie desaťtisíce a státisíce obetí týchto vraj bojovníkov za Ukrajinu proti zlým boľševikom a Moskáľom jednoducho volajú po spravodlivosti!“ dodáva.
Kde zostala európska spravodlivosť? Prečo proti tomuto velebeniu stelesneného zla, ktorým nebol len nacizmus, ale aj všetci jeho paholci, nenaráža na zomknutý odpor európskej politickej elity, tlače, verejnosti? Akú hydru v slepej nenávisti voči Rusku púšťame medzi nás!?“ pýta sa poslanec NR SR.
„Už svojom príhovore pred sviatkami som zdôraznil, že nevyhnutnou podmienkou demokracie je meranie rovnakým metrom pre všetkých! Alebo budeme všetko meniť? Už nie je antifašizmus princípom dnešnej Európy? To na ospravedlnenie všetkého stačí, že to je protiruské?“ dodáva.
„V mene SNS musím jednoznačne zdôrazniť, že Ukrajina s touto “výbavou” nemá miesto v rodine slobodných európskych národov a nikdy ju v tejto podobe v jej integračných ambíciách nepodporíme,“  upozorňuje na záver národniar Hrnko.
 

Príspevok Hrnko k rehabilitácii vojnových zločincov banderovských bánd: Pionieri a pionierky SME a Denníka N teraz mlčia zobrazený najskôr Hlavné správy.