Krásnohorské Podhradie 6. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Hrad Krásna Hôrka by mal byť prvým turistom prístupný v roku 2021. Projekt komplexnej revitalizácie tejto národnej kultúrnej pamiatky za takmer 35 miliónov eur dnes na hrade predstavila ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Na obnovu hradu bude zo štátneho rozpočtu vyčlenených celkovo takmer 35 miliónov eur, ktoré v stredu na svojom zasadaní schválila vláda

Tlačová konferencia Ministerstva kultúry SR na hrade Krásna Hôrka 6. júla 2019

Rekonštrukcia bude zahŕňať stavebné práce na podhradí, technickom zázemí pre návštevníkov, infraštruktúre, interaktívnom infocentre a predajných miestach. Dobudujú sa inžinierske siete s dôrazom na zvýšenú ochranu hradu pred požiarom a kompletná úprava parkovísk pre autobusovú a osobnú dopravu. V ďalšej etape prejdú obnovou kasárne, Františkino múzeum a Rákocziho trakt v Dolnom a Strednom hrade. Práce na Hornom hrade by mali ukončiť rozsiahlu obnovu celého hradného komplexu do konca roka 2023.

„Schválená suma zodpovedá náročnosti rekonštrukcie našej významnej kultúrnej pamiatky, aktuálnemu poznaniu z vypracovanej štúdie a bude spresňovaná počas prípravy dokumentácie k územnému a stavebnému konaniu. Finálna suma bude výsledkom transparentného verejného obstarávania, ktoré Slovenské národné múzeum plánuje spustiť v septembri tohto roka,“ uviedla Laššákova.

Jedinečná kultúrna pamiatka by mala prejsť ukážkovou obnovou a navrátením hradu do jeho poslednej historicky hodnotnej podoby z roku 1903. Rekonštrukciou by sa mali odstrániť nevhodné zásahy z minulosti, realizované na základe už prekonaných názorov na obnovu, negatívne zasahujúcich do hmotnej podstaty a autenticity pamiatky. „Jednotlivé časti hradu a podhradia sa budú rekonštruovať po etapách. V roku 2020 by to malo byť okolo 13,6 milióna eur, v roku 2021 ďalších 13 miliónov a zvyšných viac ako osem miliónov by hrad mal dostať v roku 2022,“ uviedla Laššáková.

Projekt komplexnej revitalizácie vypracoval interný architektonický tím Slovenského Národného Múzea v spolupráci so Stavebnou fakultou STU v Bratislave. „V nasledujúcich mesiacoch bude nevyhnutné, aby sme mali adekvátneho partnera aj v samospráve. Bez ústretovosti zo strany obce Krásnohorské Podhradie a stavebného úradu nebude možné plniť stanovené termíny,“ zdôraznila ministerka Ľ. Laššáková.

Národná kultúrna pamiatka Hrad Krásna Hôrka vyhorel 10. marca 2012.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj