Svet 10. marca 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Ahn Young-joon)
 
Portál Popularnaja mechanika zostavil zoznam zaujímavých faktov o radiácii. Prekvapí vás, že nemusíte ísť do Černobyľu a Pripjati, aby ste boli ožiarení radiáciou. Stačí vyfajčiť cigaretu a letieť z New Yorku do Londýna …

Ilustračné foto

Americké mesto Denver (štát Colorado) je jedno z najrádioaktívnejších miest sveta. 11. septembra 1957 v továrni Rocky Flats došlo k havárii. Továreň vyrábala časti pre jadrové zbrane a plutónium. Stĺp rádioaktívneho prachu dorazil do mesta. Úroveň radiácie tu je dvakrát vyššia, než sú povolené hodnoty, obyvatelia mesta však nie sú ohrození.
Cestujúci lietadla z New Yorku do Londýna sa vystavujú rovnakej úrovni radiácie ako pri jednej röntgenovej snímke.
Piloti a letušky sa vystavujú rádioaktívnemu žiareniu niekoľkokrát vyššiemu ako zamestnanci jadrových elektrární.
Na planéte sú nielen jadrové reaktory, ktoré vybudovali ľudia, ale tiež aj prírodné. Napríklad africký jadrový reaktor, ktorý sa sformoval z ložiska uránu-235.
Ionizačné žiarenie môže poškodiť DNA a viesť k mutáciám. Preto sa niektorí vedci domnievajú, že radiácia mohla byť jedným z faktorov evolúcie.
V minulom storočí v USA bola veľmi populárna detská sada mladého fyzika, v ktorej bol tiež skutočný urán-238.
Dym obsahuje radiačné izotopy, preto fajčiari dostávajú aj veľkú dávku žiarenia.
Kým Marie Curie-Sklodowská neodhalila rádium a jeho radiačné črty, používali ho všade: v kozmetike, liekoch a dokonca aj potravinách.
 
Príspevok Hračky, cigarety a ďalšie predmety, ktoré nás vystavujú rádioaktívnemu žiareniu zobrazený najskôr Hlavné správy.