Kodaň 4. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)
 
V tábore dánskej futbalovej reprezentácie panuje pred zápasmi so Slovenskom a Walesom veľké napätie. Podľa pondelňajších informácií miestnych médií sú dokonca oba najbližšie súboje Dánov v Trnave a Aarhuse v reálnom ohrození. Medzi hráčmi a Dánskou futbalovou úniou (DBU) sa vystupňovalo napätie o komerčných právach a ďalších podmienkach kolektívnej zmluvy.

Na snímke dánsky futbalista Christian Eriksen

Hovorca DBU pre dánsku tlačovú agentúru Ritzau uviedol, že ak sa nezrodí rýchla dohoda, osemfinalista MS 2018 v Rusku zápasy neodohrá. Dánsku v prípade neodohrania stredajšieho prípravného zápasu v Trnave, resp. nedeľňajšieho domáceho duelu Ligy národov v Aarhuse hrozí pokuta od Európskej futbalovej únie (UEFA) a dokonca možné vylúčenie z kvalifikácie EURO 2020, podotkla agentúra DPA.
Hráčska únia a DBU sa nevedia dohodnúť v otázke komerčných práv hráčov a ich reklamných povinností mimo ihriska. Niektorí z hráčov sa nechali počuť, že ich povinnosti v DBU sú v konflikte s ich individuálnymi sponzorskými zmluvami. Predchádzajúca dohoda vypršala po konci svetového šampionátu v Rusku. Hráči prostredníctvom svojej únie predložili návrh na predĺženie kontraktu o jeden mesiac, ale funkcionári DBU ho zamietli. Cez víkend tak zlyhali ďalšie rokovania medzi oboma stranami.
Podľa dánskych médií už DBU požiadala vedenie miestnej Superligy, aby urgentne uvoľnila pre potreby reprezentácie svojich hráčov. Ich menoslov zatiaľ nie je známy. Reálne hrozí, že na Slovensko nepríde hlavný tréner Aage Hareide, ktorý sa už podľa agentúry AP vrátil domov do Nórska. Otáznik visí nad jeho asistentom Jonom Dahlom Tomassonom i pôvodne nominovaným 23-členným výberom, v ktorom figurujú aj Christian Eriksen či Kasper Schmeichel z anglickej Premier League.
Eriksen z Tottenhamu Hotspur tvrdí, že hráčom nejde o viac peňazí, ale o princíp: “Cítime veľkú podporu. Vieme, že všetci hráči rozumejú tomu, že chceme novú kolektívnu zmluvu, ktorá bude dobrá pre dánsky futbal. Pri rokovaniach bojujeme o naše fundamentálne práva a aj o budúcnosť hráčov v národnom tíme a nie o viac peňazí.”
Prezident DBU Jesper Möller sa obáva, že situácia môže vyústiť do sankcií zo strany UEFA. “Najdôležitejšie teraz je, že nás čakajú dva medzištátne zápasy a musíme ich odohrať s čo možno najsilnejším výberom. Inak riskujeme vysokú pokutu a aj možné vylúčenie z UEFA,” varoval šéf dánskeho futbalu. Podľa neho mali funkcionári v novom návrhu záujem zmluvne vylepšiť podmienky hráčov, napriek tomu k dohode zatiaľ neprišlo.
Pred rokom prišlo k podobnému konfliktu DBU so ženskou reprezentáciou ohľadom miezd hráčok a k zrušeniu naplánovaných zápasov.
Aj Slovenský futbalový zväz (SFZ) už disponuje istými informáciami o situácii, pre TASR zareagovala tlačová hovorkyňa zväzu Monika Jurigová: “SFZ s dánskou stranou vo veci komunikuje. Nemáme úplne podrobné informácie, ale už prebehli rozhovory na úrovni generálnych sekretárov. Dánska strana sa nám zaručila, že stredajší zápas v Trnave sa hrať bude. Slovenská reprezentácia sa momentálne pripravuje v normálnom režime, sústreďujeme sa len na seba a na prípravu na stretnutie.”
 
Príspevok Hráči Dánska sú v konflikte s DBU, Eriksen: “Nejde nám o peniaze” zobrazený najskôr Hlavné správy.