Moskva 5. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Facebook)

Podujatia pri príležitosti 80. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny, ktoré sa počas víkendu konali v Poľsku, boli “kolosálnym informačným fejkom”. Vo svojom vystúpení v diskusnom paneli Médiá ako mäkká sila svetovej ekonomiky to vo štvrtok vo Vladivostoku uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová

Na snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová

Diskusný panel sa konal v rámci Východného ekonomického fóra, ktoré vzniklo pred piatimi rokmi a je zamerané na rozvoj ruského Ďalekého východu a ekonomickú spoluprácu s Indiou, Japonskom, Malajziou a Mongolskom.

Zacharovová vo svojom príspevku podľa agentúry TASS upozornila, že akcie vo Varšave mali byť venované začiatku druhej svetovej vojny, ale “stala sa z toho klasická kampaň prepisovania dejín a šírenia dezinformácií… podľa vopred pripravených osnov vypracovaných v NATO”.

Ďalej uviedla, že niektoré médiá sa síce “pokúšali klásť otázky, čoho že sme to svedkami”, ale boli podľa nej “umlčané”.

Hlavná časť podujatí venovaných 80. výročiu vypuknutia druhej svetovej vojny sa konala 1. septembra vo Varšave. Poľsko na tieto akcie pozvalo zástupcov členských štátov NATO, EÚ a Východného partnerstva (Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny).

Ruskí predstavitelia pozvanie do Varšavy nedostali, napísala agentúra TASS, ktorá vo svojej správe uviedla, že “poľská vláda túto udalosť využila, aby kritizovala kroky ZSSR tesne pred vojnou i súčasnú politiku Ruska”.

Poľský prezident Andrzej Duda v nedeľu vo svojom prejave vo Varšave kritizoval prejavy “imperialistických tendencií”, ktoré v poslednom čase badať aj v Európe.

“Nedávno sme videli návrat imperialistických tendencií v Európe, pokusy o zmenu hraníc násilím, útoky na iné štáty, zaberanie území, zotročovanie občanov,” uviedol Duda.

Duda podľa AFP v prejave síce konkrétne nezmienil Rusko, ale poukázal na vojenské akcie proti “Gruzínsku v roku 2008 a Ukrajine v roku 2014, ktoré zmenili hranice”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj