Kyjev 18. septembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Ukrajinský politik Nikolaj Azarov zverejnil na svojom Facebooku video, ktoré by mal vidieť každý, kto verí tvrdeniam, že na demokratickej a čoraz demokratickejšej Ukrajine nebujnie fašizmus, prípadne že je iba okrajovým fenoménom

Na snímke Nikolaj Azarov

Ukrajina, Ľvov, 7. jún 2019. Medzištátny futbalový zápas Ukrajina – Srbsko. Domáci vyhrávajú vysokým rozdielom, o zápase je rozhodnuté. Štadión buráca „Sláva Ukrajine“ a „Sláva nacii“ a pritom sa dvíha hustý les rúk do pozdravu, ktorým pred dvetisíc rokmi zdravili občania Ríma svojho cisára, a ktorý neskôr prevzal Napoleón Bonaparte a po ňom aj Adolf Hitler ako výraz imperiálnej slávy svojej ríše. Na zázname vidno, ako hajluje prinajmenšom celá tribúna za bránou hostí, tisíce rúk, kam len oko dohliadne.

Ukrajina, Kyjev, 16. september 2019. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová položila veniec na Hrob neznámeho vojaka v kyjevskom Parku večnej slávy a uctila si pamiatku obetí hladomoru na Ukrajine. Na stretnutiach s prezidentom Volodymyrom Zelenským a novým premiérom Olexijom Hončarukom hovorila o boji proti korupcii, pašeráctve na slovensko-ukrajinskej hranici a o ukrajinských reformách.

Agentúry nespomenuli, že by sa hovorilo aj o ukrajinskom fašizme. „Na Ukrajine je viditeľný veľký pokrok,“ povedala, presne tak, ako jej to poradili jej poradcovia. „Ukrajina pred piatimi rokmi ukázala, že chce patriť do euroatlantického priestoru a vyznávať naše spoločné hodnoty,“ povedala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Ktoré to sú, tie spoločné euroatlantické hodnoty, ktoré sa Ukrajina rozhodla vyznávať? Myslela azda pani prezidentka Slovenskej republiky napríklad ten starý pozdrav z čias Rímskej ríše?

Zdroj