Malta 13. júla 2019 (HSP/Welt/Foto:Screenshot:Video Welt)

65 utečencov z nemeckej záchrannej lode zakotvenej pri Malte mohlo opustiť „Alan Kurdi“

65 utečencov z nemeckej záchrannej lode zakotvenej pri Malte mohlo opustiť „Alan Kurdi“

Podľa informácií ozbrojených síl prišlo na Maltu v nedeľu 65 migrantov z nemeckej záchrannej lode s názvom „Alan Kurdi“. 62 z nich bolo odovzdaných maltskej hliadkovej lodi a večer dorazili na Maltu, oznámili maltské ozbrojené sily. Traja migranti, ktorí potrebovali neodkladnú lekársku starostlivosť, boli preto už skôr dopravení leteckou dopravou.

Migranti majú byť následne prerozdelení do iných európskych krajín, oznámila vláda stredomorského ostrova po rozhovoroch s Európskou komisiou a Nemeckom v skorý nedeľný večer. Podrobnosti o presnom prerozdelení ešte neboli známe. Maltské námorníctvo zachránilo v Stredozemnom mori ďalších 58 migrantov.

„Sme príjemne prekvapení“, povedal predtým hovorca humanitárnej organizácie „Sea-Eye“ Gorden Isler v telefonickom rozhovore s nemeckou tlačovou agentúrou. Isler tweetoval v nedeľu večer: „Ide sa ďalej. Plavíme sa s #AlanKurdi späť priamo do oblasti nasadenia. Moja #posádka chce #naďalej zachraňovať.“ Vďaka rýchlej pomoci maltskej vlády sú schopní nasadenia.

Nemecko ponúklo, že prijme z každej z dvoch lodí 15 až 20 ľudí, povedal hovorca spolkového ministerstva vnútra v Berlíne.

„Alan Kurdi“ strávil celé dni blúdením po Stredozemnom mori. Taliansko nechcelo pustiť na pevninu 65 zachránených ľudí z preplneného gumového člna pri líbyjskom pobreží. Aj Malta najprv uzavrela svoje prístavy. Situácia sa na palube podľa Islera vyhrocovala.

Pochvala od Horsta Seehofera

Spolkový minister vnútra Horst Seehofer uvítal, že Malta povolila vystúpiť na pevninu celkovo 123 migrantom zachránených zo Stredozemného mora „Na žiadosť Malty má byť z nich 94 osôb prerozdelených do iných členských štátov. V duchu európskej solidarity som ponúkol, že my sa podieľame na prijatí až 40 osôb, oznámil v nedeľu večer prostredníctvom ministerstva.

„Som spokojný, že vylodenie sa podarilo umožniť urýchlene. V takýchto prípadoch však teraz potrebujeme rýchlo prijateľný a fungujúci mechanizmus. Európska komisia a členské štáty musia na tom intenzívne pracovať.“

Spor medzi Seehoferom a Salvinim

Plachetnica „Alex“ predtým obišla Salviniho zákaz a zakotvila v prístave Lampedusa. Tam na loď čakalo v sobotu večer veľké množstvo policajtov. Predtým organizácia vyhlásila výnimočný stav na lodi.

Hygienické podmienky na palube už neboli dlhšie udržateľné, napísala na Twitteri talianska humanitárna organizácia Mediterranea po dvojdňovom čakaní pri pobreží. Lampedusa je jediným bezpečným prístavom.

Minister vnútra Salvini napísal na Twitteri po zakotvení lode, že pokiaľ ide o posádku „Alex“, sú to „šakaly“. Ľudom zakázal opustiť loď. Na to požiadala Mediterranea podpredsedu vlády cez Twitter, ukončiť „bezdôvodnú krutosť“ a pustiť všetkých z paluby.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj