Budapešť 16. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

Najnovšia správa ľudskoprávnej organizácie Freedom House je politicky motivovaná a zaujatá. Povedal to v utorok v Budapešti hovorca vlády Zoltán Kovács, ktorý pre agentúru MTI poznamenal, že poznajúc finančné zázemie tejto organizácie je úplne zrejmé, že ide o ďalší otvorený útok organizácie amerického miliardára Georgea Sorosa voči Maďarsku.
Na snímke hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács

Správa Sloboda vo svete (Freedom in the World), ktorú Freedom House so sídlom vo Washingtone zverejnil v uplynulých dňoch, hodnotí stav politických práv a práv slobody.
V dokumente zverejnenom na internetovej stránke organizácie Maďarsko zaradili medzi slobodné krajiny. Z možných 100 bodov ale získalo iba 72, čím sa dostalo na posledné miesto rebríčka členských krajín Európskej únie. Freedom House vyjadril obavy, pretože podľa neho pre zastrašovanie občianskych organizácií a opozície sa občania v Maďarsku čoraz viac obávajú sformulovať svoje politické názory.
Hovorca maďarskej vlády kritizoval metodiku vypracovania správy, označil ju za politicky motivovanú. “Politicky motivované je aj samotné hodnotenie, lebo sa viaže k Sorosovi, respektíve k tým liberálnym kruhom, ktoré sú v ideologickom a politickom spore s Maďarskom,” dodal Kovács.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.