Brusel 9. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Je vo všeobecnom záujme, aby sa rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ začali čím skôr, povedal dnes hovorca Európskej komisie (EK) Alexander Winterstein v reakcii na výsledok britských predčasných volieb. Viackrát povedal, že Únia je na rokovania pripravená
Ilustračné foto

“Sme pripravení, čakáme,” znela odpoveď hovorcu EK na početné otázky novinárov o výsledku britských volieb na pravidelnej obedňajšej tlačovej konferencii v budove eurokomisie. Doplnil, že “je v každého záujme, aby sa rokovania začali čím skôr”.
Winterstein skonštatoval, že rozvrh rokovaní o brexite zatiaľ zostáva nezmenený. Prvé kolo rokovaní je naplánované na 19. júna, ale dovtedy musí vzniknúť nová britská vláda. “Je na ľuďoch v Londýne, aby situáciu riešili,” vyhlásil hovorca EK v súvislosti s formovaním novej britskej vlády.
Rokovania za Britániu mala viesť premiérka Mayová. Keďže ale v predčasných voľbách prišla o väčšinu v parlamente, je otázne, či zotrvá na čele vlády. Vyhlásením predčasných volieb si chcela posilniť mandát pred spustením rokovaní – dosiahla však opačný výsledok.
Napriek opakovaným otázkam hovorca EK nechcel povedať, či je možné posunutie začiatku, alebo očakáva predĺženie rokovaní o brexite.
EÚ podľa aktuálneho plánu počíta so spustením rokovaní v júni a s uzavretím dohody o brexite v októbri 2017. Potom by mali nasledovať rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov medzi Britániou a Úniou.
Finálna dohoda by mala byť uzavretá do jesene 2018. Čas medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by mal slúžiť na ratifikáciu dosiahnutej dohody oboma stranami. Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak dovtedy Európska rada – teda lídri členských štátov – jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.