Brusel 24. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tim Ireland)

Margaritis Schinas zareagoval na dnešné rozhodnutie britského najvyššieho súdu

Je na Spojenom kráľovstve, aby si vyjasnilo, za akých podmienok chce opustiť Európsku úniu, vyhlásil dnes hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas. Zareagoval tým na dnešné rozhodnutie britského najvyššieho súdu, že žiadosť Londýna o odchod z Únie musí odobriť britský parlament.

Ilustračné foto: Najvyšší súd Spojeného kráľovstvaIlustračné foto: Najvyšší súd Spojeného kráľovstva

“Ak chce niekto rozvod, ale zostať v priateľskom vzťahu, v prvom rade je potrebné dohodnúť si pravidlá rozchodu,” skonštatoval dnes poeticky Schinas. Až po stanovení pravidiel “rozvodu” je podľa neho možné hovoriť o budovaní nového druhu partnerstva.

K samotnému verdiktu britského najvyššieho súdu ohľadne schvaľovania tzv. brexitu parlamentom sa hovorca odmietol vyjadriť. Rovnako odmietol komentovať špekulácie o tom, či by bolo možné proces odchodu Británie z EÚ zvrátiť aj po aktivovaní článku 50 Lisabonskej zmluvy, čo chce britská premiérka Theresa Mayová stihnúť do konca marca.

Hovorca Mayovej dnes vyhlásil, že ak sa už raz začnú oficiálne rokovania Spojeného kráľovstva a EÚ o ukončení členstva, krok späť možný nebude. Jeho vyjadrenie zaznelo v reakcii na kuloárne debaty o tom, či Londýn nakoniec nezmení názor a predsa len v EÚ nezostane.

Hovorca britskej premiérky dodal, že minister pre brexit David Davis predstaví podrobne reakciu vlády na rozhodnutie najvyššieho súdu dnes popoludní v parlamente.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.