Hovorca EK vyzval členské štáty EÚ, aby prijímali migrantov na základne kvót

Brusel 20. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petros Giannakouris)

Európska komisia (EK) si dnes pripomenula Svetový deň utečencov. Hovorca EK pri tejto príležitosti apeloval na členské štáty EÚ, aby si plnili svoje právne povinnosti a prijali migrantov na základe povinných kvót.
Ilustračné foto

Šestica eurokomisárov vydala spoločné stanovisko, v ktorom konštatujú, že vo svete je momentálne 65 miliónov utečencov. Únia sa im snaží pomáhať a je celosvetovým lídrom v poskytovaní humanitárnej pomoci.
Kým pri presídľovaní sýrskych utečencov z Turecka už členské štáty splnili 75 percent kvót, pri kvótach na prerozdeľovanie migrantov z Grécka a Talianska štáty zatiaľ prijali len 11 percent z celkovo 160.000 ľudí. Únia pre neprijímanie migrantov na základe kvót spustila voči Českej republike, Poľsku a Maďarsku minulý týždeň právne konanie.
“Pripomíname, že členské štáty si musia plniť právne povinnosti a prispievať férovo a proporcionálne do relokačnej schémy,” vyhlásil hovorca EK Margaritis Schinas.
Eurokomisári v spoločnom vyhlásení uviedli, že prijímanie utečencov je “morálnou povinnosťou a tiež najlepšou investíciou do našej bezpečnosti a stability.” Poukázali na to, že na pomoc sýrskym utečencom Únia vynaložila takmer desať miliárd eur. EÚ sa tiež snaží vytvoriť legálne cesty, ako sa do nej môžu utečenci dostať.
“V roku 2016 členské štáty poskytli ochranu viac ako 700.000 žiadateľom o azyl. V EÚ sme odhodlaní pomôcť tým, čo to potrebujú, dodržiavajúc Ženevskú konvenciu. Práve preto potrebujeme bezodkladne dosiahnuť dohodu o novom európskom azylovom systéme založenom na zodpovednosti a solidarite,” píše sa vo vyhlásení.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)