Praha 6. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček je u našich susedov takmer rovnako diskutovanou postavou ako samotná hlava štátu Miloš Zeman. Nedávno priznal, že s prezidentom každý večer spoločne pozerajú správy, aby si ujednotili stanoviská na rôzne otázky zahraničnej i domácej politiky. Najnovšie Ovčáček novinárom (bývalým kolegom) odpovedal, či niekedy vo svojej funkcii používa klamstvá. V relácii Aréna Jaromíra Soukupa v českej TV Barrandov Ovčáček odpovedal na otázky, ktoré sa týkali Miloša Zemana, politickej situácie v Česku a budúcej vlády Andreja Babiša.
Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

“Tlačový hovorca nesmie klamať. Navyše sme v Čechách, kde sa na všetko príde a ja by som sa dostal do veľmi nepríjemnej situácie, ktorá by ma mohla stáť aj miesto. Ale je pravdou, že môžem využívať diplomatický jazyk,” cituje Ovčáčeka portál Týden.cz. Hovorca ďalej dodal, že hlavnou zásadou je práve pravdovravnosť a hlavne lojálnosť k Milošovi Zemanovi.
Grom rozhovoru bola domáca politická scéna. Ovčáček spomenul, že by dal dôveru vláde Andreja Babiša. Pri odpovedi nezaváhal “Áno, v tomto prípade tu nie je o čom diskutovať, na čele by mal byť víťaz volieb a ja s tým nemám problém, naopak,” súhlasil. A to aj napriek tomu, že by mal byť premiérom človek, ktorý je vyšetrovaný kvôli dotačnému podvodu. “Spomeňme si na prípad Věry Jourovej, ktorá bola neoprávnene obvinená. V tomto prípade by som jednoducho počkal na verdikt súdu,” doplnil Jiří Ovčáček
Na tvrdenie, či je Zeman populista a demagóg, sa jeho zástupca pre styk s médiami len pousmial. “Iste že nie. Keby bol populistom, tak by všade hovoril, že nie je za prijatie eura. Pán prezident však pre euro je, ale len za podmienky toho, že Grécko odíde z Európskej únie, aby sme za nich nemuseli platiť, ich dlhy,” obhajoval svojho šéfa.
Dodal, že súčasná hlava štátu navyše ani nie je demagógom. Naopak sa snaží načúvať ľuďom a svoj mediálny obraz nerieši tak ako napríklad Bohuslav Sobotka. “Pán prezident je bojovník. Bojuje za republiku a za ľud. Napríklad keby nevystúpil proti prijímanie migrantov, tak by sme ich tu u nás už dávno mali,” uzavrel Ovčáček
V rozhovore padla aj otázka, či Zeman svojho hovorcu niekedy aj pochváli. “Tak napríklad dnes som bol pochválený za to, že som veľmi rýchlo vydal tlačovú správu, že pán prezident prijal demisiu vlády, čo ma veľmi potešilo. No a pripomienky som zase dostal napríklad, keď som zle pripravil monitoring médií,” uviedol hovorca.