Washington 24. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Prezident USA Donald Trump bude hostiteľom raňajok v Bielom dome, na ktoré pozval šéfov viacerých veľkých automobiliek v krajine. Informoval o tom dnes tlačový tajomník Bieleho domu Sean Spicer na prvom zo svojich každodenných tlačových brífingov vo Washingtone

Trump bude podľa hovorcu hostiť nasledujúci deň výkonných šéfov automobiliek Ford, General Motors a Chrysler. Podrobnosti o programe tohto stretnutia však neuviedol.

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer počas prvej tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone 23. januára 2017Hovorca Bieleho domu Sean Spicer počas prvej tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone 23. januára 2017

Tvorba pracovných miest pre Američanov sa stala stredobodom Trumpových prvých dní v prezidentskom úrade a už počas predvolebnej kampane často vyzýval výrobcov automobilov, aby ponechali svoje továrne na území Spojených štátov.

Hovorca Bieleho domu na svojom prvom brífingu taktiež oznámil, že Trumpova administratíva je ochotná spolupracovať s Moskvou v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Spicer povedal, že prezident Trump dal “úplne jasne” najavo, že bude “spolupracovať s akoukoľvek krajinou odhodlanou poraziť Islamský štát” – či už na vojenskom alebo na ekonomickom fronte.

USA a Rusko mali dosiaľ spory ohľadne vojenskej operácie sýrskeho režimu v meste Aleppo, ktorú Rusko podporovalo náletmi, pripomenula tlačová agentúra AP.

Spicer na tlačovom brífingu prisľúbil novinárom, že Trumpova administratíva im “nechce nikdy klamať”.

Dostal totiž otázky reagujúce na jeho skoršie nahnevané vyhlásenie, v ktorom odsúdil správne informovanie médií o veľkosti davu na Trumpovej piatkovej inaugurácii: médiá tvrdili, že dav ľudí bol menší než na inaugurácii jeho predchodcu Baracka Obamu pred ôsmimi rokmi.

Spicer uviedol, že s médiami sa “niekedy možno nezhodne” vo faktoch, avšak zdôraznil, že s tímom novinárov akreditovaných v Bielom dome chce mať “zdravý vzťah”. “Ak urobíme chybu, budeme sa snažiť zo všetkých síl napraviť ju,” dodal.

Tlačový tajomník uviedol, že mal nesprávne informácie o počte prepravených osôb vo washingtonskom metre, keď sa v sobotu 22. januára vyjadroval k téme účasti na inaugurácii – ale dodal, že keď sa skombinuje sledovanosť televíznych staníc a internetu, išlo o najsledovanejšiu inauguráciu v dejinách.