Londýn 30. júla (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Britským domácnostiam sa tento mesiac zhoršila nálada a dosiahla najnižšiu úroveň od vlaňajšieho referenda o brexite. Dôvodom je prudký pokles ich dôvery v ekonomiku
Ilustračné foto

Podľa najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu GfK index spotrebiteľskej dôvery v Británii v júli klesol o dva body na -12 bodov. Okrem júla 2016, čo bolo mesiac po referende o brexite, hodnota tohto indexu nebola taká nízka od roku 2013.
Čiastkový ukazovateľ, ktorý odráža názor spotrebiteľov na napredovanie ekonomiky, sa pritom v júli znížil o 5 bodov na -28 bodov, a aj ich ochota nakupovať drahšie položky klesla.
Vzhľadom na fakt, že tempo rastu inflácie prevyšuje rast miezd, reálne príjmy domácností klesajú. A neistota v súvislosti so spôsobom odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, podkopáva dôveru spotrebiteľov. Štatistický úrad ONS tento týždeň uviedol, že britská ekonomika zaznamenala v 1. polroku výrazné spomalenie.
Zamestnanosť v Británii síce rastie, ale reálne mzdy sa od roku 2008 skutočne znížili, keď sa zohľadní inflácia, uviedol Joe Staton, šéf oddelenia Market Dynamics v GfK.
Dodal, že ak rokovania o brexite naďalej prinášajú viac otázok ako odpovedí, preto je nepravdepodobné, že index v blízkej budúcnosti stúpne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.