Bratislava 20. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)
 
Horolezci, turisti, skialpinisti, horskí vodcovia a nosiči vyzvali orgány ochrany prírody a ministerstvo životného prostredia, aby odmietli návrh návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP), ktorý predložila Správa TANAP-u

Ilustračné foto

Nový poriadok podľa nich zavádza príliš veľa neodôvodnených obmedzení a je diskriminačný. Ako konštatoval predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES Igor Koller, nový návštevný poriadok by mal byť voľnejší, zrozumiteľnejší a nemal by aktivity v horách podmieňovať členstvom v rôznych organizáciách. Zároveň by však mal byť prísnejší pri dodržiavaní pravidiel. Návrh nového poriadku možno pripomienkovať do 21. marca.
Turisti, horolezci, skialpinisti, horskí lyžiari, sprievodcovia, horskí vodcovia, nosiči a chatári vypracovali hromadnú pripomienku, v ktorej uvádzajú osem zásadných dôvodov, prečo je pre nich návrh návštevného poriadku TANAP-u neprijateľný. Kritike podrobili najmä trojmesačné obdobie, počas ktorého by malo byť celé územie národného parku úplne uzavreté pre horolezcov. Horolezectvo bude možné od 1. júna do 31. októbra a od 15. decembra do 15. apríla. Poriadok zároveň vymedzuje 13 oblastí, v ktorých sa nebudú môcť pohybovať vôbec. „Správa TANAP-u nepredložila vedecké a štatistické dôkazy, ktorými by zdôvodnila nové sezónne uzávery pre horolezectvo,“ uvádza sa v pripomienke. Zákaz nočného pohybu pre horolezcov, skialpinistov a turistov je podľa pripomienky v protiklade so zásadami bezpečnosti, zakázané by mali byť len plánované nočné aktivity.
Signatári pripomienky rešpektujú zákaz ich činnosti a aktivít v častiach s najprísnejším režimom ochrany v záujme zachovania biodiverzity. Podporujú tiež operatívne lokálne uzávery v miestach a čase, keď je to z hľadiska ochrany prírody dôležité, ako aj zákaz nevhodných aktivít vo vysokohorskom prostredí ako napríklad bivakovanie, táborenie či zakladanie ohňa. „Podmienenie povolenia činností v TANAP-e členstvom v konkrétnych spolkoch a organizáciách je v rozpore so všeobecnými demokratickými princípmi,“ píšu v pripomienke, v ktorej tiež vyzývajú na prijatie zonácie TANAP-u tak, aby ako národný park splnil medzinárodné kritériá. Na záver signatári navrhli vytvoriť pracovnú skupinu, ktorej súčasťou okrem pracovníkov Štátnej ochrany prírody budú aj horolezci a turisti.
 
Príspevok Horolezci a turisti odmietajú návrh nového návštevného poriadku zobrazený najskôr Hlavné správy.