Slovensko 22. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Steven Governo, Screenshot Facebook, TASR-Pavel Neubauer)

Ešte v júli priniesla televízia JOJ reportáž o profesionálnej vojačke, pani Eve. Na sociálnej sieti totiž majorka slovenskej armády, členského štátu NATO, zdieľa kritické názory týkajúce sa práve Severoatlantickej aliancie, migrantov, slovenskej vlády či Rómov.
Ilustračné foto

Ani po kritickej reportáži súkromnej televízie majorka zdieľané názory nevymazala. Keďže majorka dosiaľ nebola vyhodená „posvietil“ na ňu tentokrát portál Topky. Vyčíta ministerstvu obrany, že im stačilo, že majorka poprela statusy na vlastnom profile.
O stanovisko požiadali aj blogera Jána Benčíka, ktorí monitoruje ľudí kritizujúcich fungovanie EÚ a NATO a následne ich nahlasuje polícií. Podľa jeho slov je správanie majorky nedôstojné a nevhodné, ako členky armády SR, ktorá je armádou členského štátu NATO a EÚ. Stanovisko slovenského ministerstva obrany považuje za alibistické a riešenie situácie za povrchné.
Iný názor, ktorý by podporoval slobodu slova a neobmedzoval názory občanov, portál neuviedol.
Na sociálnej sieti v profile vojačky, sú nasledujúce koláže:
Koláž, ktorá je na profile vojačky Evi Koláž, ktorá je na profile vojačky Evi

Koláž, ktorá je na profile vojačky Evi

Koláž, ktorá je na profile vojačky Evi

Koláž, ktorá je na profile vojačky Evi

Prípady obmedzovania slobody názoru pribúdajú
Podobným prípadom bol aj hon na prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, ktorý sa podpísal pod vyhlásenie Neformálneho ekonomického fóra (NEF) – Hospodárskeho klubu o migrácii, ktoré okrem iného obsahuje základný súbor opatrení voči ekonomickým migrantom. Slniečkári a im prisluhovačné médiá nazvali tento dokument, pod ktorý sa podpísali mnohí slovenskí odborníci, konšpiračným pamfletom (viac TU).
Vo vyhlásení združenia NEF sa tiež konštatuje, že platené mimovládne organizácie robia sprisahania, Európania sa stávajú nevoľníkmi vo vlastnej krajine, protinárodné štruktúry uplatňujú ľudskoprávny imperializmus a že súčasná migrácia je precízne politicky a mediálne organizovaný stret s našou európskou civilizáciou.
Na snímke prezident PZ Tibor Gašpar
„Podpis je môj. Je to podpis, ktorým som urobil svoj osobný postoj k istej téme, v súlade s ľudskými a občianskymi právami,“ ozrejmil po mediálnej kritike Gašpar.
Dokument sa stretol aj so značnou politickou kritikou. Kancelária prezidenta SR Andreja Kisku ho napríklad označila „za plný pochybných konšpiračných tvrdení a dezinformácií”. Kiska Gašpara vyzval, aby vysvetlil dôvody jeho podpísania.
Stáva sa príznačné pre našu dobu, že akýkoľvek názor, ktorý sa vymyká z pravidiel politickej korektnosti, to znamená jediného správneho a oficiálne akceptovateľného názoru, je označený za konšpiračný. To je momentálne ten lepší prípad. Ak si trúfnete protestovať proti NATO, migrácii, alebo sa kriticky vyjadrujete na adresu Rómov, ste vzápätí označení za protištátne živly, rasistov, fašistov a cez mediálny tlak profesne likvidovaní. Ak sa vás slniečkárskej verchuške nepodarí cez médiá úplne zlikvidovať, zavrú vám tak aspoň ústa, lebo nikto nechce riskovať stratu zamestnania a následné existenčné problémy a spolu s vami zavrú ústa aj väčšine ostatných, ktorí majú podobné názory.
Táto doba, ktorá je ešte stále označovaná za demokraciu, vykazuje stále viac znaky totalitarizmu, ktorý si väčšina z nás ešte pamätá zo socialistického zriadenia. Tiež bola prípustná iba oficiálna propagnada a ostatné názory boli potierané veľmi podobne ako dnes. Ľudia boli vyhadzovaní z práce, podobne ako dnes, keď sa po mediálnom lynči zamestnávatelia spravidla zbavia nepohodlnej osoby. Režimu nepohodlní ľudia sa zo dňa na deň ocitli v kotolni a dnes na ulici, snaha je však rovnaká, dostať názorovo nepohodlných ľudí do existenčnej núdze.
Je možne nazývať zriadenie, ktoré vás núti vaše názory skrývať, nechávať si pre seba, ešte demokratickým? Je možne akceptovať túto formu vlády a spôsobu uplatňovania moci?
Viac o spôsobe fungovania dnešnej spoločnosti sa dozviete v tomto článku.