Svet 21. februára 2018 (HSP/Foto: wikipedia)

Človek vzpriamený (Homo erectus) bol schopnejší, ako si myslíme. Vedel už vyrábať náradie a dokonca už aj pripravovať jedlo a plaviť sa po mori, tvrdí profesor globálnych štúdií Daniel Everett z Bentley University v Massachusetts
Ilustračné foto

Homo erectus sa prvýkrát objavil v Afrike pred viac ako 1,8 miliónmi rokov, ale jeho pozostatky sa objavili aj v južnej Európe, ale aj v Číne a Indonézii.
To, že je o ňom zmienka aj na ďalších kontinentoch, si Everett vysvetľuje práve tým, že bol schopný plaviť sa po mori. “Oceány neboli nikdy prekážkou pre cestovanie Homo Erecta. Cestoval po celom svete, prišiel až na indonézsky ostrov Flores, cez jeden z najväčších oceánskych prúdov na svete. Plavil sa na ostrov Kréta a na ďalšie ostrovy. Bolo to za istým cieľom.”
Podľa The Guardian, Everett nie je jediný, kto hovorí o kontroverznej možnosti, že Homo erectus si vedel vytvoriť nejaké námorné plavidlo. Na základe toho však tiež predpokladá, že už musel pritom aj nejako komunikovať, musel používať aj nejaký jazyk. Je presvedčený, že v tomto prípade ešte nešlo o vyvinutejší druh Homo sapiens (človek rozumný), aj keď niektorí vedci v prípade nálezu na ostrove Flores to tak tvrdia.
“Erectus potreboval jazyk, keď sa plavil na ostrov Flores. Nemohli jednoducho len tak ísť na nejakom plávajúcom brvne, pretože by sa utopili, keby narazili na prúd,” myslí si Everett, o čom rozprával aj na stretnutí Americkej asociácie pre pokrok v oblasti vedy v Austine. “Potrebovali mať schopnosť veslovať. A keď tak veslovali, museli byť schopní povedať si ‘vesluj tam’ alebo ‘teraz nevesluj’. Potrebujete na to komunikáciu v symboloch, nie len nejaké pazvuky.”
Nemuselo ísť však o nejaké spektrum zvukov, v neposlednom rade už preto, že človekovi vzpriamenému ešte chýbala verzia génu potrebného na rozvíjanie reči a jazyka, známeho ako FOXP2. Stačilo aj pár zvukov, aby to bol aspoň ten najjednoduchší jazyk.
“Každý hovorí o druhu Homo erectus ako hlúpych opiciam podobných stvoreniach, ale napriek tomu chcem zdôrazniť, že Erectus bol najchytrejším tvorom, ktorý kedy chodil po Zemi,” skonštatoval Everett.
S jeho tvrdeniami niektorí súhlasia, niektorí nie. Kevin Laland, profesor behaviorálnej a evolučnej biológie na univerzite v St. Andrews, súhlasí s tým, že nejaký prvotný jazyk zahŕňajúci len niekoľko slov s malou gramatickou štruktúrou by už Homo erectus mohol používať. Napríklad už pri výrobe jednoduchých kamenných nástrojov sa už bolo treba dorozumievať. Ale veľká väčšina už s ním nesúhlasí, že na ostrov Flores priplávať vďaka svojim námorníckym schopnostiam. Podľa Chrisa Stringera z prírodovedného múzea v Londýne sa tam dostať cez obrovské vlny tsunami.