Londýn/Bratislava 8. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/PA/AP/Jonathan Brady)

Súčasnej premiérke Therese Mayovej sa pravdepodobne v dnešných parlamentných voľbách nepodarí dosiahnuť väčšinu, akú si predstavovala. Pre TASR to konštatoval realitný maklér Martin Holzer, ktorý žije v Londýne desať rokov.
Ilustračné foto

“Dnes máme v Londýne veľmi zaujímavý deň z toho dôvodu, že krajina je už takmer rok rozpolená. Tá rozpoltenosť sa preniesla i k dnešným voľbám, pri ktorých sa predpokladá veľmi malý náskok súčasnej premiérky. Pred mesiacom-dvoma sa očakávalo, že získa výraznú väčšinu, dnes už sa skôr očakáva, že bude mať o jedno až tri percentá viac ako líder labouristov Jeremy Corbyn.“
Podľa neho Corbynovi stúpli počas predvolebnej kampane preferencie preto, že je “človek ľudí” – veľa ľudí ho má rado, pretože si ich vypočuje a zákony, ktoré chce predostrieť, im majú pomáhať. “Ďalším faktom je, že sa nebojí zodpovedať akúkoľvek otázku. To znamená, že keď ho novinári požiadajú, aby išiel do televízie alebo rádia, ide,” spresnil Holzer, pričom zároveň poukázal na opačný postoj Mayovej, ktorá, keď ju pozvali do televíznej debaty spolu so všetkými lídrami, poslala namiesto seba ministerku vnútra.
“Čo je znak vypovedajúci o tom, že nejde o človeka, ktorý by mal viesť a vie viesť. Z môjho pohľadu je to človek, ktorý sa potrebuje obkolesiť silnými osobnosťami a silným tímom ľudí, čo nie je zlé, ale premiér alebo premiérka by mal byť človek, ktorý sa vie postaviť akejkoľvek otázke,” dodal.
Premiérke podľa neho ublížili i veľké škrty policajtov v minulosti a avizovaný záujem o privatizáciu zdravotníctva. “Drvivá väčšina krajiny je proti tomu, napriek tomu ju budú voliť, veľmi veľa ľudí ju bude voliť. Najmä ľudia z vyšších vrstiev, lebo potrebujú im vyhovujúce ekonomické zákony, ktoré bude implementovať. Tí ľudia nepotrebujú sociálne dávky, štartovacie pôžičky, rôzne balíčky, ktoré pomôžu mladším ľuďom, ktorí začínajú a chcú si založiť rodinu,” konštatoval 27-ročný realitný maklér. Podľa neho Mayovej voliči pochádzajú zo strednej a vyššej vrstvy a majú 35-40 rokov a viac.
Britskí voliči dnes hlasujú v predčasných parlamentných voľbách, ktoré v apríli nečakane ohlásila súčasná premiérka s poukázaním na rozpory v Dolnej snemovni ohľadne procesu vystúpenia Británie z Európskej únie. Predčasné voľby sa konajú v Británii takmer presne rok po referende, v ktorom sa väčšina voličov vyslovila za vystúpenie krajiny z EÚ.
Volebné miestnosti budú otvorené do 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ). Bezprostredne po skončení hlasovania sa očakávajú prvé odhady výsledkov.