Paríž 23. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Georges Gobet)

Odchádzajúci francúzsky prezident Francois Hollande dnes pri opúšťaní volebnej miestnosti po svojom hlasovaní uviedol, že najlepším odkazom týchto prezidentských volieb bude ísť voliť a “ukázať tak, že demokracia je silnejšia než všetko ostatné”.

Na snímke francúzsky prezident Francois Hollande hlasuje

Hollande, ktorý sa neuchádza o znovuzvolenie, dohliada na prísne bezpečnostné opatrenia počas dnešného prvého kola prezidentských volieb, aby sa po štvrtkovom útoku na parížskej triede Champs-Élysées zabránilo prípadom narušenia hlasovania.

Hollandova vláda nasadila na ochranu volebných miestností vyše 50.000 policajtov a žandárov.

Keď prezident Hollande dopoludnia odovzdal hlas vo svojom volebnom obvode v stredofrancúzskom meste Tulle, povedal: “Žijeme v takejto dobe a žiaľ, nie je to nič nové a ešte sa to nekončí. Teraz musíme mobilizovať množstvo prostriedkov.”

Podľa jeho slov opatrenia “zaručujú francúzskemu ľudu základné právo vybrať si svoju budúcnosť”.

Svoj hlas dnes odovzdal aj prezidentský kandidát a krajný ľavičiar Jean-Luc Mélenchon, ktorý tak ako krajne pravicová kandidátka Marine Le Penová sľubuje pretvorenie Európskej únie alebo odchod Francúzska prinajmenšom z jej štruktúr.

Mélenchon hlasoval na severe Paríža, v jeho desiatom obvode, kde žije skôr robotnícka trieda. Kým stál politik v rade pred volebnou miestnosťou, smial sa a žartoval s priaznivcami a okolostojaci ľuďmi.

Svoje hlasy v dnešnom ostro sledovanom prvom kole prezidentských volieb odovzdali aj ďalší najväčší favoriti volieb – centristický prezidentský kandidát Emmanuel Macron, krajne pravicová súperka Le Penová či konzervatívec Francois Fillon.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.