Brusel 13. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Aktuálny francúzsky prezident Francois Hollande potvrdil, že po prvom kole prezidentských volieb podporí konkrétneho kandidáta na prezidentský úrad. Favoritmi na postup do druhého kola sú Marine Le Penová a Emmanuel Macron. Hollande dávnejšie naznačil, že hlas by dal súperovi Le Penovej

Francúzsky prezident Francois Hollande

“Vyzvem na volenie jedného kandidáta,” povedal Hollande v rozhovore pre francúzsky týždenník Le Point s tým, že tak spraví až po prvom kole, ktoré bude o desať dní. Hoci otvorene nevyjadril podporu niekdajšiemu členovi vládnej Socialistickej strany (PS) a exministrovi hospodárstva Macronovi, viacero indícii naznačuje Hollandove preferencie.

“Dôverujem v inteligenciu Francúzov, ktorí chcú, aby z toho, čo som spravil, vzniklo niečo nové,” vyhlásil Hollande. Do druhého kola volieb podľa prieskumov postúpi dlhoročná politička a predsedníčka Národného frontu (FN) Marine Le Penová a politický nováčik Emmanuel Macron, líder hnutia En Marche! (Vpred!).

Hollande už predtým naznačil, že ak do druhého kola volieb postúpi Le Penová, dá hlas jej protivníkovi. V stredu v rozhovore pre denník Le Monde povedal, že najhoršie by bolo, keby sa v druhom kole volieb stretli ľavičiar Jean-Luc Mélenchon a Marine Le Penová.

Viacero blízkych spolupracovníkov súčasného prezidenta už vyjadrilo podporu Macronovi, ktorý je za to v kontakte s exkolegami z prostredia PS. Macronov ekonomický program vo februári označil za veľmi dobrý, ale aj nápadne podobný aktuálnemu vládnemu programu socialistov súčasný francúzsky minister financií Michel Sapin.

Hollande v rozhovore pre Le Point vyhodnocoval aj svoje pôsobenie vo funkcii. Skonštatoval, že je “hrdý na to, ako podržal krajinu po atentátoch”, a pochválil sa aj zlepšením ekonomickej situácie oproti roku 2012, keď do úradu nastupoval. Na druhej strane z Elyzejského paláca odchádza ako najmenej populárny priamo volený francúzsky prezident v histórii, v dôsledku čoho sa nakoniec ani nepokúšal o znovuzvolenie.

Do prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku zostáva desať dní. Favoritmi na postup do druhého kola, ktoré bude 7. mája, sú Le Penová a Macron.