Paríž 1. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Francúzsky prezident Francois Hollande dnes v televízii oznámil, že sa v budúcoročných voľbách nebude uchádzať o opätovné zvolenie.

Socialista Hollande povedal, že sa rozhodol “nekandidovať v prezidentských voľbách”, keďže “je pri zmysloch” a vie, aké sú jeho šance získať širokú podporu v rámci strany.

Na snímke francúzsky prezident Francois Hollande odchádzaNa snímke francúzsky prezident Francois Hollande odchádza

Rozhodnutie nekandidovať zverejnil iba niekoľko dní nato, ako jeho premiér Manuel Valls oznámil “pripravenosť” ísť do primárok ľavice, ktoré sa uskutočnia v dvoch kolách 22. a 29. januára budúceho roka.

Hollande je najneobľúbenejším francúzskym prezidentom v moderných dejinách krajiny. Opakovane hovoril, že bude znova kandidovať, iba ak sa mu podarí obmedziť nezamestnanosť, ktorá sa už niekoľko rokov drží na desiatich percentách.

Do súboja o funkciu prezidenta dnes oficiálne vstúpil bývalý minister hospodárstva Arnaud Montebourg. Oznámil, že bude kandidovať v prezidentských primárkach socialistov v januári.

Montebourg má 54 rokov a o kreslo vo vláde prišiel v roku 2014 po tom, ako odsúdil propodnikateľské smerovanie Hollandovej politiky. V prejave v Paríži dnes povedal, že je za silný štát, ktorý bude chrániť francúzsky priemysel pred “zahraničnými záujmami”. Francúzski konzervatívci si v primárkach vybrali za svojho kandidáta pre prezidentské voľby bývalého premiéra Francoisa Fillona.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.