Brusel/Amsterdam 9. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)

Holandská vláda by mala ratifikovať asociačnú zmluvu medzi EÚ a Ukrajinou aj napriek výsledku aprílového nezáväzného referenda, v ktorom holandskí voliči odmietli dohodu o zbližovaní medzi Bruselom a Kyjevom

Podľa spravodajského servera DutchNews.nl to premiérovi Markovi Ruttemu odporúča Poradná rada pre medzinárodné záležitosti (AIV), hlavný poradný orgán šéfa vlády.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa AIV by odmietnutie predmetnej asociačnej zmluvy by mohlo poškodiť zahraničnopolitické postavenie Holandska aj európsku jednotu. Poradný orgán zdôraznil, že referendum zo 6. apríla malo iba odporúčací a nezáväzný charakter.

“Neúspech ratifikácie tejto zmluvy by ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne vnímal ako znak slabosti Európy,” uviedla AIV vo svojom odporúčaní. V dokumente sa ďalej uvádza, že táto záležitosť v kombinácii s “neistotou ohľadom americkej pozície po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta” by pravdepodobne viedla k zvýšeniu tlaku Ruska na Ukrajinu.

Holandský premiér sa v dňoch 15.-16. decembra zúčastní summitu EÚ v Bruseli, kde sa podľa DutchNews.nl pokúsi presvedčiť ostatných lídrov EÚ, aby prijali vyhlásenie objasňujúce, že asociačná zmluva neznamená “odrazový mostík” pre členstvo Ukrajiny v EÚ. Obavy z možného ukrajinského členstva boli totiž jedným z hlavných dôvodov, prečo holandskí voliči asociačnú dohodu odmietli.

Oficiálne vyhlásenie na úrovni najvyšších lídrov EÚ by zároveň malo konštatovať, že občania Ukrajiny nebudú mať prístup na európsky trh práce.

Premiér Rutte v poslednom období čelí tlaku opozičných strán, od socialistov až po liberálov, ktoré ho vyzývajú, aby rešpektoval výsledok aprílového referenda. V ňom 61 percent voličov povedalo “Nie” asociačnej zmluve EÚ – Ukrajina.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.