Amsterdam 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem odchádza z vysokej politiky. Svoje pôsobenie v nej hodlá na národnej úrovni ukončiť približne o dva týždne, keď sa ujme úradu nová vláda, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá.
Na snímke Jeroen Dijsselbloem

Na európskej úrovni Dijsselbloem predsedá stretnutiam vplyvnej Euroskupiny; vyhlásil, že túto úlohu bude vykonávať do vypršania svojho funkčného obdobia v januári. Dijsselbloem sa zároveň vzdáva svojho mandátu v Strane práce (PvdA). Čo tento 51-ročný politik plánuje robiť ďalej, zatiaľ nešpecifikoval.
Dijsselbloem svoje rozhodnutie sformuloval v liste parlamentu, dopĺňa webový spravodajský portál DutchNews. Minister v ňom uvádza, že “nemá palebnú silu”, ktorú bude deväťčlenné zastúpenie PvdA v parlamente potrebovať na to, aby bolo účinnou opozíciou voči novému vládnemu kabinetu.
Dijsselbloema po prvý raz zvolili do zákonodarného zboru v roku 2000, ministrom financií je od novembra 2012. V zmienenom liste uvádza, že je “hrdý” na to, ako PvdA a Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) premiéra Marka Rutteho spolupracovali a preniesli Holandsko cez náročné časy hospodárskej krízy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.