Eisenach 7. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

Holandský kráľ Viliam Alexander a kráľovná Máxima začali dnes niekoľkodňovú návštevu Nemecka, v rámci ktorej zavítajú do spolkových krajín Durínsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko.

Na snímke holandský kráľ Willem Alexander a kráľovná MaximaNa snímke holandský kráľ Willem Alexander a kráľovná Maxima

Úvodný deň návštevy panovníckeho páru z krajiny tulipánov sprevádzalo mimoriadne nepriaznivé počasie, hustá hmla, ktorá však nezmarila zámer hostí navštíviť ságami opradený hrad Wartburg neďaleko Eisenachu v spolkovej krajine Durínsko.

Práve tu, čo je vzhľadom na 500-ročné jubileum reformácie osobitne aktuálne, preložil Martin Luther svojho času (v rokoch 1521-1522) Nový zákon do nemčiny. Od roku 1999 je hrad súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Hostia z Holandska navštívia v Durínsku už v stredu aj Erfurt, Weimar a Jenu, aby následne smerovali do Saska a Saska-Anhaltska. Až do piatka ich čakajú dni s nabitým programom. Vo Weimare, presnejšie v neďalekom bývalom koncentračnom tábore Buchenwald i v Lipsku si kráľovský pár, ktorý sprevádza 70-členná obchodná delegácia, uctí obete druhej svetovej vojny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.