Rotterdam 12. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)

Napätie medzi Tureckom a Holandskom eskaluje. Niekoľko stoviek demonštrantov, mávajúcich tureckými vlajkami, sa v sobotu večer zhromaždilo pred tureckým konzulátom v Rotterdame, dožadujúc sa prítomnosti tureckej ministerky sociálnych vecí a rodiny Fatmy Kayovej

Stúpenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kráčajú počas protestného pochodu k holandskému konzulátu v Istanbule 11. marca 2017. Holandská vláda zrušila dnes povolenie na pristátie lietadlu tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla, ktorý chcel vystúpiť s prejavom pred svojimi stúpencami v Rotterdame.

Holandská polícia postavila kovové zátarasy a hliadkovala na koňoch v snahe udržať demonštrantov preč od konzulátu. Dav sa stále zväčšoval, nakoľko ďalší a ďalší pro-tureckí demonštranti prichádzali zo susedného Nemecka.

Turecká ministerka sociálnych vecí cestovala do Holandska po zemi zo susedného Nemecka po tom, ako holandská vláda nepovolila pristáť v krajine lietadlu so šéfom tureckej diplomacie na palube.

Holandská televízia odvysielala zábery, ako polícia zastavuje ministerskú kolónu neďaleko tureckého konzulátu v Rotterdame a bráni ministerke vo vstupe do budovy.

Holandská vláda povedala, že si neželá, aby tureckí politici robili kampaň medzi tureckými emigrantmi v Holandsku, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za “pozostatky nacizmu”.

Turecko: Premiér prisľúbil protiopatrenia v reakcii na incident v Rotterdame

Turecký premiér Binali Yildirim dnes prisľúbil silné protiopatrenia v reakcii na to, že holandská polícia v sobotu zabránila tureckej ministerke sociálnych vecí a rodiny Fatme Kayovej vstúpiť na turecký konzulát v Rotterdame a eskortovala ju z Holandska.

“Naši takzvaní európski priatelia pri každej príležitosti hovoria a demokracii, slobode prejavu a ľudských právach, vo svetle tejto udalosti však opäť raz zlyhali,” uviedol Yildirim vo svojom vyhlásení.

Udalosti akou je táto pomáhajú Turecku zistiť, kto sú ich “skutoční priatelia”, vyhlásil Yildirim. Zároveň vyzval Turkov žijúcich v Nemecku a v Holandsku, aby konali s rozvahou.