Brusel/Amsterdam 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Holandské bezpečnostné úrady doplnili na štátny zoznam teroristov mená deviatich ďalších ľudí vrátane troch žien. Všetci majú holandskú štátnu príslušnosť a podľa úradov boli zapojení do možných teroristických akcií v Iraku a Sýrii
Spravodajský server DutchNews.nl dnes uviedol, že poslancov parlamentu o rozšírení teroristického zoznamu osobne informoval minister zahraničných vecí Bert Koenders.
Ilustračné foto

Zaradenie na tento zoznam znamená, že podozrivé osoby už nemajú prístup k svojim bankovým účtom, aby sa vylúčilo riziko, že budú financovať prípravu teroristických činov na území Holandska. Rovnako ľudia z “čierneho zoznamu” nemajú nárok na sociálne dávky a pôžičky na štúdium.
DutchNews.nl pripomenul, že na štátnom zozname teroristov je v súčasnosti 121 ľudí vrátane 28 žien a tri organizácie. V januári 2016 tento zoznam obsahoval iba 36 mien.
Holandská bezpečnostná služba upozornila, že ženy zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri podpore radikálnej skupiny Islamský štát a jej snahy o udržanie “kalifátu”, ktorý bol vyhlásený v niektorých častiach Sýrie a Iraku. Ženy sú často využívané na to, aby získavali iné ženy do tejto teroristickej organizácie, alebo slúžia ako ošetrovateľky a zdravotné sestry v prospech Islamského štátu.
Denník Telegraaf v tejto súvislosti napísal, že holandská rozviedka sa snaží zhromažďovať stopy DNA džihádistov, ktorí odcestovali z Holandska do Sýrie a Iraku. Genetický materiál, ako sú vlasy či vzorky kože, odobraný zo zbraní a munície zvýši šance holandských úradov, aby džihádisti po návrate domov mohli byť odsúdení.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.