Haag 13. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Holandské úrady po prvý raz aplikovali nový zákon, ktorý umožňuje odobrať štátne občianstvo osobám podozrivým z teroristických aktivít. O holandské občianstvo prišli štyria džihádisti pôvodom z Maroka, informovala dnes agentúra DPA
Podľa holandského ministra spravodlivosti Stefa Bloka ide o štvoricu mužov s dvojakým občianstvom, ktorí bojovali v Sýrii na strane Islamského štátu alebo iných teroristických milícií.
Ilustračné foto

Všetci štyria džihádisti sú aj držiteľmi marockého občianstva. Po odobratí holandského občianstva stratili právo zdržiavať sa na území Holandska a iných krajín schengenskej zóny.
Nový protiteroristický zákon platí v Holandsku od marca tohto roku. Okrem iného umožňuje odobratie holandského občianstva osobám ohrozujúcim bezpečnosť krajiny.
Opatrenie sa môže uplatniť aj v prípade osôb, ktoré neboli právoplatne odsúdené. Jeho cieľom je minimalizovať riziko teroristického útoku zo strany džihádistických bojovníkov, ktorí sa vracajú do Holandska z Iraku a Sýrie.
Proti prijatiu zákona hlasovali ľavicové strany, podľa ktorých je v rozpore s princípmi právneho štátu.
S podobným návrhom prišiel po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015 aj vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande, ktorého však nepodporil parlament.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.