Amsterdam 28. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Peter Dejong, File)
 
Napriek kampaniam proti nezákonnému obchodovaniu s drogami v Holandsku je táto krajina jedným z najväčších svetových producentov extázy a amfetamínov. Proti tomuto faktu vláda prisľúbila urobiť ešte viac

Ilustračné foto

Ako uvádza Deutsche Welle, podľa policajnej správy sa v roku 2017 v Holandsku vyprodukovali syntetické drogy v hodnote až 18,9 miliárd eur, z čoho približne 3 až 5 miliárd eur zostáva v rukách holandských výrobcov. Správa podčiarkla, že dané čísla sú len odhady, takže v skutočnosti môžu byť pravdepodobne oveľa vyššie.
Pre holandského ministra spravodlivosti Ferdinanda Grapperhausa sú výsledky policajnej správy “šokujúce” a prisľúbil, že vláda viac zainvestuje do riešenia “hanebnej situácie”.
Holandsko je na základe týchto údajov jedným z najväčších svetových výrobcov extázy a amfetamínov. Výskumní experti aj úrady to pripisujú tomu, že krajina je hlavným výrobcom liečiv a zároveň je známy holandský tolerantný prístup k užívaniu drog a relatívne nízke tresty za drogovú činnosť.
Polícia navyše kritizovala slabú reakciu vlády na boj proti nezákonným drogám a aj to, že dostupné informácie o syntetických drogách sú “žalostne nepostačujúce”. Ba ani ostatné krajiny túto situáciu príliš neriešia.
“Protidrogové úsilie je prioritou len vtedy, keď priateľské hlavy štátov (USA, Francúzsko) bijú na poplach kvôli drogovému priemyslu v Holandsku,” uviedla správa s tým, že “vplyv tohto vonkajšieho tlaku je tiež relatívne krátky”.
Štatistiky Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) prinášajú zaujímavé výsledky aj pre našu krajinu či susednú Českú republiku. Podľa Echo24 ľudia v Česku vo veku od 15 do 64 rokov tvoria štvrtú najpočetnejšiu skupinu spomedzi európskych krajín po Holandsku, Írsku a Veľkej Británii. Podľa posledných údajov takmer pätina (19,4%) vo veku 15 až 34 rokov v Česku užila marihuanu alebo hašiš. S touto látkou malo aspoň jednu skúsenosť najviac mladých z Európy (37%).
Na Slovensku užilo marihuanu 9,3% ľudí vo veku od 15 do 34 rokov, primárnou drogou podobne ako v Česku sú amfetamíny, ale u nás v nižšom percente (41% oproti 70%).
 
Príspevok Holandsko je obrovským svetovým producentom drog zobrazený najskôr Hlavné správy.