Brusel/Amsterdam 17. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Holandsko sa rozhodlo vstúpiť do súboja s ďalšími krajinami Európskej únie, ktoré chcú po brexite získať na svojom území sídlo pre Európsku agentúru pre lieky (EMA)

Sídlo EMA je v Londýne. Ide o vplyvný decentralizovaný orgán EÚ, ktorého hlavným poslaním je prispievať k ochrane a podpore zdravia verejnosti a zvierat pomocou hodnotenia a kontroly liekov na humánne a veterinárne použitie. EMA ako regulačný orgán má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva neustály dohľad nad bezpečnosťou liekov a hrá dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Spravodajský server DutchNews.nl dnes pripomenul, že EMA bude musieť zrušiť svoju londýnsku centrálu po odchode Británie z EÚ a že holandská vláda sa vážne zapája do súboja s ostatnými krajinami EÚ, aby agentúra bola presídlená do Holandska.

Ministerka zdravotníctva Edith Schippersová a minister zahraničných vecí Bert Koenders pred poslancami parlamentu uviedli, že presídlenie tejto agentúry do Holandska by významným spôsobom prispelo k rozvoju zdravotníckeho sektora.

EMA v súčasnosti zamestnáva približne 900 ľudí, väčšinou vysokokvalifikovaných odborníkov z celej Európy.

Holandsko má podľa oboch ministrov dobré predpoklady na presídlenie agentúry EMA. S ohľadom na medzinárodný personál agentúry ponúka dobré medzinárodné spoje, vysokú kvalitu bývania a vzdelávania pre deti a všeobecne dostupnú znalosť angličtiny.

Ako však zdôraznil DutchNews.nl, konkurencia pre získanie tejto agentúry je vysoká. Zatiaľ o presídlenie EMA prejavili záujem Dánsko, Írsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.