Amsterdam 2. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kristopher Radder)

Všetky odovzdané hlasy v marcových parlamentných voľbách v Holandsku budú sčítavané ručne, čím sa má predísť hackerským hrozbám

Holandská vláda rozhodnutie o týchto opatreniach zverejnila po tom, ako sa objavili správy, že softvér na sčítavanie hlasov by nemusel byť bezpečný.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Tajné služby totiž varovali, že voľby vo Francúzsku, Holandsku a Nemecku by mohli ohroziť vonkajšie strany vrátane Ruska, informovala dnes spravodajská stanica BBC. Parlamentné voľby sa budú konať v Holandsku 15. marca, pričom ide o prvé hlasovanie v kľúčovom volebnom roku pre krajiny v jadre Európskej únie.

“Nie je prípustný žiadny tieň podozrenia. Existujú indície, že Rusi by mohli mať záujem o ovplyvnenie výsledkov. V nasledujúcich voľbách sa budeme musieť spoľahnúť na staré dobré pero a papier,” uviedol holandský minister vnútra Ronald Plasterk s tým, že táto procedúra by nemala trvať dlhšie než obvykle.

V prieskumoch vedie Strana za slobodu (PVV) Geerta Wildersa, ktorá je zameraná proti imigrácii a EÚ, pričom sa predpokladá, že v 150-člennom parlamente získa vyše 30 kresiel. Rusko je obviňované z podpory európskych krajne pravicových hnutí i zásahu do posledných prezidentských volieb v USA. Moskva to odmieta.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.