Haag 18. decembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Phil Nijhuis)

Poľnohospodári a stavbári v stredu ráno blokovali cesty v Holandsku na protest proti novým vládnym opatreniam zameraným na znižovanie znečisťovania životného prostredia. V rannej špičke vyšli na cesty v pomalých konvojoch a brzdili premávku. Úrady varovali ľudí pred rušnejšou dopravnou špičkou a polícia rozdala niekoľkým farmárom pokuty za to, že jazdili so svojimi traktormi po diaľnici. Diaľnicu pri Amsterdame dokonca pre traktory uzavreli

Ilustračné foto

Jeden z protestujúcich Jacco van den Berg sa pre národnú televíziu NOS vyjadril, že ich akcia má ukázať, že stavbári sú pripravení konať, aby ochránili svoje živobytie, ktoré podľa nich ohrozuje opatrenie na zníženie znečistenia. „Niečo sa musí stať. Idú Vianoce a sú spoločnosti, ktoré do Vianoc nevydržia,“ vyhlásil. Mnoho stavebných projektov tento rok v krajine zastavili po tom, čo súd rozhodol, že vládne opatrenie o udeľovaní stavebných povolení porušuje európske zákony o znečisťovaní životného prostredia.

Protesty sa konajú deň po tom, čo holandskí senátori schválili legislatívu o znížení emisií oxidov dusíka. Medzi tieto opatrenia patrí napríklad aj to, aby poľnohospodári zmenili krmivo pre svoje hospodárske zvieratá či rozšírenie dobrovoľného systému skupovania prasačích fariem. Legislatíva, ktorú schválila aj dolná komora parlamentu, tiež znižuje maximálny rýchlostný limit na holandských diaľniciach, a to zo 130 kilometrov za hodinu na sto.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj