Bratislava 15. októbra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Holandská centrálna banka najnovšie niektorých šokovala tvrdením, že “ak sa systém zrúti, zásoba zlata môže slúžiť ako základ na jej opätovné vybudovanie”. Zlato totiž posilňuje dôveru v stabilitu bilancie centrálnej banky a vytvára pocit bezpečia. Upozornil na to portál ZeroHedge

Ilustračné foto

Portál informuje, že zatiaľ čo pochmúrne predpovede menového “resetu” nie sú nič nové, tradične boli odsunuté na okraj hlavného finančného myslenia.

Koniec koncov, ako už Mario Draghi, taliansky bankár a ekonóm, v posledných rokoch niekoľkokrát uviedol, samotná kontemplácia „scenára súdneho dňa“ je dostatočná na vytvorenie sebarealizačného proroctva, ktoré ho zhmotňuje. Z tohto dôvodu je ohromujúce vidieť, že bežná finančná inštitúcia hovorí otvorene o vynikajúcej hodnote obmedzenej ponuky, nefinančných a spoľahlivých hotovostných aktív.

Tento krok je podľa portálu ZerHedge navyše pokrytecký vzhľadom na diametrálne protichodné keynesiáske praktiky, ktoré pravidelne používajú centrálne banky a oficiálne inštitúcie na celom svete. Koniec koncov, len pred niekoľkými mesiacmi, Medzinárodný menový fond uverejnil dokument, ktorý potvrdzuje, že Nemecko prijalo zlatý štandard v rokoch 1870 ako katalyzátor nestability v globálnom menovom systéme, informuje portál.

Holandská centrálna banka na svojej stránke ale píše o zásobách zlata ako o kotve dôvery. Pretože kým akcie, dlhopisy a iné cenné papiere nie sú bez rizika a ich ceny môžu klesať, zlato si vždy zachováva svoju hodnotu a to aj v čase krízy.

Z tohto dôvodu centrálne banky vrátane DNB tradične držia značné množstvo zlata. “Zlato je kotva dôvery vo finančnom systéme. Ak sa systém zrúti, zásoby zlata môžu slúžiť ako základ na jeho opätovné vybudovanie. Zlato posilňuje dôveru v stabilitu súvahy centrálnej banky a vytvára pocit bezpečia,” píše DNB na svojich stránkach.

V súčastnosti DNB vlastní viac ako 600 ton zlata. Časť je uložená v ústredí DNB v Amsterdame, ale väčšina je uložená v iných krajinách: USA, Kanade a Veľkej Británii.

Zlato uložené v trezore ústredia DNB má hodnotu viac ako 6 miliárd EUR, čo predstavuje tretinu (31%) celkovej zásoby zlata DNB. Ďalšia tretina (31%) sa nachádza v New Yorku. Toto zlato je uložené v trezoroch Federálnej rezervnej banky. Zvyšných 38% je uložených v trezoroch kanadských a britských centrálnych bánk v Ottawe a Londýne.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj