Banská Bystrica 6.februára 2017 (HSP/Foto: FISU)

Svetová zimná univerziáda sa začiatkom tohto týždňa prehupla do druhej polovice súťažných disciplín. Kolektívne športy, akým sú na tejto XXVIII. SZU  v kazašskom meste Almaty pomaly sa blížia k svojmu záveru.

Na snímke logo Svetovej zimnej univerziády Na snímke logo Svetovej zimnej univerziády

Okrem ľadového hokeja mužov aj žien vrcholia obe súťaže o konečné medailové pozície v curlingu, kde Slovensko nemá svoje zastúpenie. Radosť nám však od začiatku v kolektívnom športe robia hokejisti, ktorí potom, ako z druhého miesta sa prebojovali do štvrťfinále, keď prešli sitom v základnej B.skupine cez USA a Veľkú Britániu. Vo štvrťfinále už nestačili na Česko, ktorému podľahli až v samostatných nájazdoch (3:4 sn). V ďalšej fáze narazili dnes v skupine o 5.- 8. miesto na Švédsko, ktoré bez väčšieho vypätia síl zdolali 4:2, keď už po dvoch tretinách viedli slovenskí akademici 4:0 a zrejme už sa potom šetrili na posledného svojho súpera, ktorým bude Lotyšsko v boji o piate miesto, ktoré však nemôžu naši hokejisti svojho súpera podceniť.

Skupina o 5. – 8. miesto:

SLOVENSKO  ( Univ.) –  ŠVÉDSKO ( Univ. )   4 : 2  ( 1 : 0, 3 : 0, 0 : 2 )

Góly a asistencie:  15:08 min. Indrych (Sucharda) – 1:0, 34:40 min. Tomčák ( Hluch) 2:0, 35:40 min.  Sucharda (Indrych, Pichnarčík) 3:0, 39:29 min. Sucharda (Gábor) 4:0, 46:12 min. Ortewall (Hjartquist, Eriksson) z presilovky 4:1, 50:30 min. Werneman (Hjartquist, Eriksson) z presilovky 4:2. Vylúčení: 7-2 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia 0:0. Strely na bránku 35:35.

Zostavy – SLOVENSKO : Košút – Gábor, Pichnarčík, Ketner, Nociar, Loydl, Ivanič, Sucharda, Kasanický – Uhnák, Zlocha, Piačka – Jakubík, Bustin, Kabáč – Gapa, Hluch, Tomčák – Štrauch, Indrych. Tréner: Andrej Výboh, asistent trénera: Lukáš Opáth.

Zostava – ŠVÉDSKO : Moritz – Eriksson.  Dahlbom, Vestberg, Piscator, Gronlund, Edstrom, Arvebratt, Emanuelsson – Lyrvall, Salden, Petersson – Hjartquist, Werneman, Uvemark Anderberg – Ostlin, Ortewall, Fransson – Gronros, Lundberg.  Tréner: Per Goran TARNLUND.

Po stretnutí asistent trénera Lukáš OPÁTH (Slovensko) povedal : „ Sme veľmi radi, že chalani zdvihli hlavu hore a pristúpili k zápasu so Švédskom zodpovedne, i keď prehra s Českom vo štvrťfinále nás poriadne mrzí, keďže vieme, že toto mužstvo malo na tomto turnaji na medailu. Švédsko malo kvalitný tím. Je výborne, že sme ich dokázali poraziť. Päťdesiat minút sme hrali veľmi dobre až v poslednej tretine nás zastavili zbytočné vylúčenia. Dôležité je, že sme to dotiahli do víťazného konca a zajtra nás čaká posledný súper v boji o konečné 5.miesto Lotyšsko.“

V druhom stretnutí tejto skupiny Lotyšsko – Japonsko 7:3 ( 3:0, 3:1, 1:2 ) góly: Freijs 3, Ziemnis, Dilevka, Nekludovs, Jansons – Kawamura, Matsumoto, Katsuragawa.