Košice 23. februára 2019 (HSP/Foto:
 
V bývalej česko-slovenskej lige bol 13 sezón hráčom VSŽ Košice, jednu sezónu Dukly Jihlava, s ktorou sa stal majstrom republiky. Vo federálnej lige odohral 513 zápasov, v ktorých strelil 393 gólov. V stretnutiach najvyššej súťaže nastrieľal najviac gólov spomedzi slovenských hráčov. Dvakrát bol najlepším strelcom ligy, v sezónach 1979/80 a 1982/83. V roku 1983 získal titul Zlatá hokejka pre najlepšieho čs. hokejistu sezóny. V 146 reprezentačných stretnutiach strelil 70 gólov. Štartoval na ZOH 1980 (5. miesto) a 1984 (strieborná medaila). Majster sveta z rokov 1977 a 1985, držiteľ strieborných medailí z MS v rokoch 1982 a 1983

Hokejista Vincent Lukáč počas aktívnej kariéry

Nedávno ste oslávili 65 rokov. Ako by ste zhodnotili svoju športovú kariéru?
Musím povedať, že som rád, že ma vážnejšie zranenia v kariére obchádzali, preto som aj dosiahol, čo som dosiahol. Bol som dvakrát majstrom sveta, mám striebornú olympijskú medailu, som majster republiky, dvakrát som bol najlepší strelec, som v sieni slávy slovenského aj českého hokeja. Bolo toho veľmi veľa a prialo mi šťastie, zdravie aj dobrý kolektív. Asi som sa narodil pod šťastnou hviezdou.
 
Váš dres však na košickom štadióne stále chýba…
Bola fáma okolo toho, ja som nepovedal, že nechcem. Len som poukázal, že všade na svete každého vyvesovali po jednom. Urobme nejakú hierarchiu, nejaké poradie. Ja si myslím, že každý hráč, ktorý je vyvesený, si zaslúži nejakých 15 minút na vlastný ceremoniál. Nič iné som nechcel, len toto. Nechceli to. HC Košice to chcelo zbúchať raz dva, ja som nesúhlasil. Liba najprv tiež nesúhlasil, ale potom ma sklamal a zúčastnil sa toho, ale ja trvám na svojom, že každá legenda má byť vyvesená samostatne.
 
Chodíte si ešte zahrať hokej?
Stane sa, volajú ma kamaráti, ale už sa smejem z toho, lebo sa mi nechce obliekať. Kým sa ja oblečiem, je koniec zápasu. Najväčší problém je zašnurovať si korčule. Ale z bratmi chodíme zahrať tenis, to ma baví.
 
S bratmi ste vytvoril aj prvú súrodeneckú trojicu na ľade…
V tej dobe sme boli v Československu rarita. Bolo neuveriteľné, čo sme už ako žiaci a dorastenci dosiahli. Boli sme prvá trojica v lige, bratia Lukáčovci. Potom prišla ďalšia trojica, bratia Štastní.
 
V apríli nás čakajú majstrovstvá sveta v hokeji. Asi nebudete chýbať na zápasoch našej reprezentácie v Košiciach.
Myslím, že ďalším hráčom na ľade budú diváci, lebo Košice žijú hokejom, takže atmosféra bude skvelá. Máme pekné mesto, pekné hotely, pekný štadión, máme sa na čo tešiť.

Bývalý hokejista Vincent Lukáč

Generácia našich zlatých chlapcov z Göteborgu už odišla do hokejového dôchodku, bude ich mať kto nahradiť?
Toto je veľká bolesť nášho hokeja. Mládež je vo veľmi  zlom stave, mládežnícke mužstvá majú zlé výsledky. Keď sa rýchlo nespamätáme, nedopadne to dobre. Musia zabrať funkcionárske kádre aj predstavitelia štátu. Musia nastúpiť nové trénerské kádre, lebo práca s mládežou je veľmi ťažká. Samozrejme, hokej nie je lacný šport, hokejka stojí 100 eur, korčule 500 eur , nie každá rodina má na to, a preto je výber hráčov oveľa menší, ako za našej éry.
 
Bol ste svojho času aj poslanec za SNS, zaujímate sa ešte o politiku?
Ja som bol celý život hokejista. Do politiky som vstúpil kvôli tomu, lebo som mal ťažké obdobie, zomrela mi manželka, nemal som zamestnanie. Pán Slota ma oslovil, ja som predtým nebol v žiadnej strane, tak som to prijal. Veľmi som si tým nepomohol, vláda padla po roku a pol. Čiže, ako som tam prišiel, tak som odtiaľ vypadol a vôbec, keď vidím čo sa deje v našej republike, ani by som nechcel byť medzi nimi.
 
Blížia sa prezidentské voľby a z billboardov sa nám prihovárajú kandidáti, z ktorých každý nám chce pomôcť. Sledujete to?
Sledujem, všetci nám chcú pomôcť už pomaly 30 rokov. Mňa by zaujímalo, odkiaľ tí tzv. nezávislí kandidáti na to berú a komu potom za to budú pomáhať, lebo mne asi nie.
Ale naučil som sa neveriť prázdnym sľubom. Ja som vždy reprezentoval svoju vlasť a góly som strieľal iným a nie do vlastnej bránky. Určite budem voliť kandidáta, ktorý sa nebojí pomenovať veci pravým menom a ktorý hlavne vie, ako veci fungujú a ako sa robí politika. Nebudem voliť nováčikov a amatérov. Pre mňa sú tam iba dvaja zrelí kandidáti a iba jeden z nich je na strane nášho slovenského národa.
 
Príspevok Hokejová legenda Vincent Lukáč: Zahrám si ešte hokej, ale kým sa oblečiem, je koniec zápasu zobrazený najskôr Hlavné správy.