Poprad/Spišská Nová Ves 17. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Chris Young/The Canadian Press via AP)

Prítomnosť veľkého počtu zámorských skautov na zápasoch majstrovstiev sveta hokejistov do 18 rokov nie je nič prekvapujúce. Šampionát tejto vekovej kategórie je pre hľadačov talentov ideálna príležitosť vidieť to najlepšie, čo sa v danom hokejovom ročníku urodilo. V ponuke slovenského hokeja je podľa pozorovateľov viac zaujímavých hráčov, než v nedávnej minulosti

Ilustračná snímka

Patrik Hrehorčák je po dvoch zápasoch s tromi gólmi najlepší strelec turnaja. Gólový inštinkt potvrdil aj Adam Liška, fyzický fond a ofenzívne chúťky zdobia Filipa Krivošíka či Martina Pospíšila. Slovenskú defenzívu diriguje kapitán Martin Fehérváry, dobré meno si robí aj Martin Kupec. Skauti tímov NHL pochopiteľne neprezradia, ktoré mená majú poznačené vo svojich notesoch, ale je pravdepodobné, že v nich nechýbajú lídri slovenského tímu. Všeobecne prevláda názor, že hokejový ročník 1999 sa na Slovensku vydaril.

Potvrdzujú to aj slová skautov. “Všímame si všetky tímy. Každý rok prináša inú kvalitu, v súčasnosti však výborných hráčov produkujú najmä USA, Fínsko či Švédsko. Tento rok má však silný ročník aj český tím, takže sa zameriame aj na nich. Nesmiem zabudnúť ani na Rusko či Kanadu, ktorí majú permanentne dobrých hráčov. V tejto fáze sezóny už poznáme prakticky všetkých hráčov, ktorí hrajú na týchto MS. Mapovali sme ich v minulých sezónach a aj v súčasnej na rôznych zápasoch a turnajoch. Drafty ukázali, že Slovensko v nedávnych rokoch nevyprodukovalo veľa hráčov zaujímavých pre kluby NHL. Tento rok je tam však niekoľko lepších hráčov, napríklad Adam Ružička, ktorý hrá v zámorí. Hráčov slovenského mužstva máme zmapovaných a sme zvedaví, ako sa ukážu na tomto šampionáte, keďže ten je vyvrcholením ich sezóny,” prezradil český skaut St. Louis Jan Vopat.

Bývalý obranca pracuje pre organizáciu Blues už desať rokov, predtým v tejto profesii pôsobil v Los Angeles Kings. Počas ročníka nacestuje tisícky kilometrov, aby videl zápasy mladíkov prichádzajúcich do úvahy pre plány klubu. Rokmi skúseností vie, že ľahšiu cestu do vysnívanej NHL majú hráči, ktorí absolvujú juniorské súťaže v zámorí. “Cesta do NHL cez zámorské súťaže je určite jednoduchšia. Hráči sú tam viac na očiach a hrajú v ligách, ktorých kvalitu kluby NHL dobre poznajú. Draft je prvý krok, ale aj pokiaľ hráč nie je draftovaný v rokoch, keď má na to vek, nie je problém pozvať hráča na kemp a podpísať s ním zmluvu. Musí však vykazovať naozaj výbornú výkonnosť,” prezradil Vopat.

Skúsený hľadač talentov si uvedomuje, že záujem o hráča, nech by bol akokoľvek veľký, ešte nezaručuje, že v danom klube naozaj skončí. Často sa vraj stáva, že hokejistu, ktorého chce klub získať, si krátko pred jeho voľbou v drafte vyberie iný tím. “Je to pre všetkých rovnaké, no v takýchto situáciách to má naozaj horkú chuť. Je to však spravodlivé. Tímy NHL si v drafte vyberajú na základe postavenia v tabuľke, pričom tá sa otočí naopak a ako prvé vyberajú najslabšie tímy. My (St. Louis, pozn.) už teraz vieme, že budeme vyberať ako 22. v poradí. Výsledok v play off na to nemá žiadny vplyv,” poznamenal Vopat, ktorý odohral 126 zápasov za Los Angeles a Nashville Predators.

Slováci tvoria súdržnú partiu, vo voľnom čase ide hokej bokom

Káder slovenských hokejových reprezentantov do 18 rokov je partička tínedžerov, ktorí sa už roky poznajú. O jednoliatom kolektíve unisono hovoria pri každom rozhovore, súdržnú partiu potvrdzujú nielen na ľade, ale aj mimo neho. V tíme nechýbajú dobrá nálada ani typické podpichovanie, ktoré mladí Slováci preukázali aj počas rozhovoru o voľnočasových aktivitách.

Pri obsadzovaní izieb v hoteli, ktorý je základný tábor slovenského tímu počas MS hráčov do 18 rokov, sa vytvorili dvojice podľa dlhoročných priateľstiev. Mnohí hráči sa poznajú od detstva, zvyšné kamarátstva už majú tiež dávnejší dátum vzniku. Aj preto nechýba dobrá nálada a mladíci vedia, čo si môžu pri vzájomnom podpichovaní dovoliť. “Nikto s ním nechcel bývať, tak som ja prijal túto úlohu a teraz to trpím,” povedal s úsmevom obranca Miloš Roman o spolubývajúcom Marekovi Korenčíkovi. “Ja si tiež viem predstaviť niekoho lepšieho na izbe. Ale nie. Sme kamaráti, rozumieme si,” kontroval Korenčík v rozhovore pre stránku Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

Od žiackych čias sa poznajú viacerí hráči, napríklad útočníci Adam Liška a Filip Krivošík. “Filip prišiel do Ružinova do Hokejovej školy Svišť a odvtedy si rozumieme. Sme kamaráti, rozumieme si, hoci on je neporiadny,” poznamenal Liška s úsmevom.

Dobrá nálada nechýba ani dvojici Martin Fehérváry – Adam Ružička. Dvaja z ôsmich legionárov v slovenskom tíme však vo vzájomných debatách hokejové témy príliš nevyhľadávajú. “Občas preberieme herné situácie, keďže teraz hráme spolu v jednej formácii. Snažíme sa to však obmedziť, pretože celý náš život je o hokeji a niekedy je toho už veľa,” povedal Ružička pre SZĽH. Svetový šampionát sa hrá v rýchlom tempe, v nahustenom režime sú priorita zápasy, tréningy a regenerácia, takže veľa voľného času hráči nemajú. Využívajú ho prevažne dospávaním prebdených nocí, venujú sa však aj stolnému tenisu či prechádzkam.