Rím 19. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Alessandra Tarantino)
 
Talianske koaličné Hnutie piatich hviezd (M5S) sa zameralo na mainstreamové médiá a navrhlo znížiť ich verejné financovanie. Nová služba predplatného podobná Netflixu má poskytnúť talianskej verejnosti prístup ku všetkým novinám

Na snímke líder talianskeho Hnutia piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio

Taliansky denník Il Giornale píše, že návrh podporuje politik Vito Crimi z hnutia M5S, ktorý na základe toho vyhlásil, že “pre Silvia Berlusconiho sa ľahká jazda skončila”. Je známe, že Berlusconi sa ako mediálny magnát dostal do politiky.
“Nie sme proti novinám, chceme len vyňať verejné podporovanie publikovania, nie odstrániť financovanie kvôli pluralizmu,” vyhlásil Crimi.

Ďalej uviedol, že talianski vydavatelia dostali od daňových poplatníkov od roku 2003 až tri miliardy eur. Okrem zrušenia verejného financovania by bol aj za obmedzenie televíznej reklamy, z ktorej veľké čiastky sa prerozdeľujú medzi televízne a tlačové médiá. Tým by zaviedol určitý strop na reklamy a dotovanie by nastavil tak, aby vychádzalo z “verejného dopytu, napríklad podporné predplatné”. Na stránke by existovala aj “technologická platforma”, ktorá umožní “čítať všetky noviny” za cenu predplatného, ​​čo by sa podobalo na Netflix.
“Pre moje informovanie nečítam talianske noviny, ktoré robia len propagandu. Čítam špecializované články, zahraničné noviny, bloggerov, spisy, aby som sa informoval o problémoch týkajúcich sa mojej činnosti ako ministra,” vyjadril sa Di Maio. “Kedysi boli noviny prierezom verejnej mienky, mali trochu populárne cítenie, ktoré dýchalo v uliciach a baroch. Táto zložka sa vytratila a z tohto dôvodu strácajú predaj,” dodal.
Breitbart dodáva, že dôvera v bežné médiá a v “systém” vo všeobecnosti v Taliansku v posledných rokoch poklesla, čo dosvedčujú aj tohtoročné prieskumy, že len 45% respondentov dôveruje mainstreamovým médiám.
Niečo podobné sa však zistilo aj v iných krajinách, napríklad vo Švédsku, kde podľa prieskumu z roku 2016 až polovica respondentov už úplne nesleduje mainstreamové médiá a informuje sa z alternatívnych online správ. Švédska ľavicová vláda naopak zvýšila dotovanie mainstreamu miliónmi švédskych korún, aby bojovali proti “falošným správam”.

Príspevok Hnutie piatich hviezd chce privrieť finančný kohútik médiám: Kedysi boli noviny prierezom verejnej mienky zobrazený najskôr Hlavné správy.