Ramalláh 17. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adel Hana)

Palestínske hnutie Hamas je pripravené diskutovať s hnutím Fatah o vytvorení vlády národného zmierenia. Vo vyhlásení, ktoré Hamas zverejnil dnes ráno, Hamas deklaruje aj svoju pripravenosť organizovať všeobecné voľby
Ilustračné foto

Hamas, ktorý spravuje pásmo Gazy, v dokumente spresňuje, že odovzdá moc v tejto časti palestínskych území novej vláde a orgány, ktoré tam vytvoril, rozpustí. Začne tiež rokovať so Západom podporovaným Fatahom.
Hnutie Hamas vládne v pásme Gazy, odkedy odtiaľ v roku 2007 vyštvalo orgány palestínskej samosprávy kontrolovanej hnutím Fatah prezidenta Mahmúda Abbása.
Všetky iniciatívy, ktorých cieľom bolo zmieriť týchto rivalov a vytvoriť v pásme Gazy a na pravom brehu Jordánu vládu národnej jednotky, boli doteraz neúspešné.
V očakávaní novej mierovej iniciatívy pre Blízky východ z dielne novej americkej administratívy, ktorá sympatizuje viac s Izraelom, Abbás začal vyvíjať na Hamas silný nátlak. V rámci týchto reštrikcií neplatil za dovoz elektrickej energie z Izraela pre územie Gazy, kde skresal aj platy štátnych zamestnancov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.