Praha 15. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:facebook)
 
České vládnuce hnutie ANO vylúčilo vo štvrtok zo svojich radov dvoch brnianskych politikov, ktorí sú vo väzbe pre podozrenie z korupcie. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz

Ilustračné foto

Rozhodnutie o vylúčení Jiřího Švachulu a Petra Liškutina padlo na rokovaní predsedníctva ANO, ktoré zasadlo v budove Poslaneckej snemovne v Prahe.
Obaja politici sú podozriví z manipulácie s verejnými zakázkami na radnici Brno-stred, kde minulý týždeň vykonala raziu polícia.
Ústrednou postavou kauzy má byť práve Jiří Švachula, medzičasom už odvolaný radný zodpovedný za investície a správu bytových domov.
“Pán Švachula pochybil a bol vylúčený. My sa nekompromisne zbavujeme všetkých takých, ktorí k nám naliezli a správajú sa nepatrične,” povedal ešte pred zasadnutím vedenia ANO jeho šéf, premiér Andrej Babiš, ktorému samému hrozí trestné stíhanie v kauze údajného dotačného podvodu okolo farmy Čapí hnízdo.
Vylúčenie oboch komunálnych politikov predtým schválili brnianska a juhomoravská organizácia ANO. Impulzom pre tento krok bolo uvalenie väzby na oboch mužov, ktoré podľa lídrov hnutia poškodzuje dobré meno ANO.
Polícia v súvislosti s prípadom obvinila deväť ľudí z účasti v organizovanej zločineckej skupine, zjednania výhody pri zadávaní verejných zákaziek a z úplatkárskych trestných činov. Päť z nich je vo väzbe. V prípade usvedčenia im hrozí 10,5 až 16 rokov väzenia.
 
Príspevok Hnutie ANO vylúčilo dvoch brnianskych politikov podozrivých z korupcie zobrazený najskôr Hlavné správy.