Praha 24. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

Hnutie ANO, víťaz českých parlamentných volieb, oficiálne ponúkne Občianskej demokratickej strane (ODS) účasť vo vláde. Pri príchode na rokovanie poslaneckého klubu ANO to v utorok oznámil podpredseda hnutia Jaroslav Faltýnek, následne to potvrdil aj predseda hnutia Andrej Babiš.
Na snímke predseda hnutia ANO Andrej Babiš

Český prezident Miloš Zeman odovzdá 31. októbra v Lánoch predsedovi hnutia ANO Andrejovi Babišovi poverenie na rokovanie o zostavení novej vlády. Informoval o tom v utorok spravodajský server iDNES.cz s odvolaním sa na hovorcu Hradu Jiřího Ovčáčka.
Po tom, ako Zeman poverí Babiša zostavením vlády, začne sa schádzať so zástupcami strán, ktoré sa dostali do Snemovne, a rokovať s nimi o povolebnej situácii. Poradie bude podľa volebného výsledku. Ako posledných prijme 16. novembra Starostov a nezávislých.
“Nie je to populista, je to pragmatik,” chválil Zeman Babiša už v nedeľu v rozhovore pre Blesk TV. Ocenil ho taktiež za jeho pracovitosť a organizačné schopnosti. Keby bol v pozícii poslanca, Babišovmu vydaniu polícii pre údajný dotačný podvod v kauze Čapí hnízdo by sa bránil.
ANO má s občianskymi demokratmi rokovať v utorok večer v Snemovni, pripomína spravodajský server Novinky.cz. Na otázku, či Babišovo hnutie ponúkne ODS účasť vo vláde, Faltýnek odpovedal, že áno.
“Nachádzame veľa styčných bodov. Chceme sa opýtať, čo im prekáža,” uviedol Faltýnek.
Na otázku, či by ANO prenechalo ODS post predsedu Snemovne, ktorý môže byť v určitých chvíľach kľúčový, predseda ANO Babiš odpovedal, že to nechce komentovať.
ODS už niekoľkokrát deklarovala, že s ANO do vlády ísť nechce. Obe strany by spolu mali v Snemovni väčšinu 103 hlasov, takže by mohli vládnuť v dvojkoalícii.
Predseda občianskych demokratov Petr Fiala však koalíciu s ANO odmieta. “Vyjadrili sme sa už niekoľkokrát. ODS nebude s ANO vyjednávať o vláde. Nemám k tomu čo dodať,” napísal v utorok pre Novinky.cz.
Kalousek nebude v novembri obhajovať funkciu predsedu TOP 09
Miroslav Kalousek nebude na novembrovom sneme obhajovať funkciu predsedu českej strany TOP 09. Informoval o tom v utorok internetový server ČT24.
Kalousek po rokovaní predsedníctva strany uviedol, že TOP 09 musí prispôsobiť svoju koncepciu podmienkam zodpovedajúcim roku 2017 a výrazom tejto zmeny má byť nová tvár na čele strany.
“V posledných rokoch sa pomery v našej krajine dramaticky zmenili. Zmenila sa politická kultúra, vnímanie politiky ako takej a došlo k zmene postojov verejnosti k EÚ a západným hodnotám vôbec,” povedal Kalousek.
Výsledky parlamentných volieb podľa neho neumožňujú zostavenie demokratickej a prozápadne orientovanej vlády. “TOP 09 preto vylučuje svoj podiel na budúcej vláde a bude plniť opozičnú úlohu. Čas v opozícii je nutné využiť na vytvorenie novej koncepcie a získanie nových impulzov tak, aby sme obhájili hodnotové desatoro a ideály, ktorých sme nositeľmi,” uviedol.
TOP 09 vo víkendových voľbách získala 5,31 percenta hlasov, do Snemovne sa dostala predovšetkým vďaka hlasom z pražských okrskov. Od minulých volieb prišla o 19 mandátov, v dolnej komore bude mať sedem poslancov.