Štokholm 23. novembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Christophe Ena)

Švédská odevná spoločnosť H&M každoročne v mestských teplárňach vo Švédsku spaľuje niekoľko ton nového oblečenia, informuje švédska televízia SVT po vyšetrovaní novinárov
Ilustračné foto

Švédska televízia tvrdí, že oblečenie je spaľované posledných päť rokov ako tajné odpadky. V samotnej H&M vysvetlili, že ide len o tovar, ktorý bol pri prevoze poškodený vodou, plesňou alebo vysokým obsahom chemikálií.

„Naša zodpovednosť voči klientom a právne záväzky spočívajú v tom, že nemožno predávať chybný tovar. Z pohľadu životného prostredia samozrejme chceme, aby naša produkcia vydržala čo najdlhšie,” povedala televíznej stanici hlavná špecialistka pre ochranu životného prostredia H&M Cecilia Strömblad Brännstenová.
Televízna stanica pripomenula, že švédsky gigant skôr oznámil, že do roku 2020 ukončí používanie životne nebezpečných chemikálií. Používanie týchto látok zatiaľ u mocenských orgánov vyvoláva znepokojenie.
„Napadá mi prvá otázka, prečo je v produkcii natoľko vysoký obsah chemikálií, že ju nemožno predávať,” povedala pre švédsku SVT ministerka pre životné prostredie Karolina Skogová.