Accra 17. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Achmad Ibrahim)
 
Veľké množstvo hluku v ghanskom hlavnom meste viedlo úrady k tomu, aby na každodennú modlitbu boli moslimovia zvolávaní už nie z hlasných reproduktorov, ale aby sa použila moderná technológia vo forme odoslania správy cez WhatsApp

Ilustračné foto

Deutsche Welle predstavuje bežný typický obraz na uliciach väčšiny veľkých miest v Afrike: chaotická premávka, reproduktory hudobníkov, pouliční predajcovia a tisíce ľudí pohybujúci sa okolo ich stánkov. A do toho ešte hlasné zvolávanie moslimov na modlitbu.
Úrady v ghanskom hlavnom meste Accra tento problém chcú aspoň trochu eliminovať tým, že mešity vyzvali posielať veriacim mobilné textové správy alebo formou WhatsApp na zvolávanie k modlitbe, ktorá sa praktizuje päťkrát denne v predpísaných časoch.
“Prečo nemôže byť čase na modlitbu oznamovaný textovou správou alebo WhatsApp? Imám by takto všetkým posielal správy na WhatsApp,” vyhlásila ghanská ministerka životného prostredia Kwabena Frimpong-Boatengová. “Myslím si, že to pomôže znížiť hluk, čo môže byť ale kontroverzné, ale je to niečo, o čom môžeme premýšľať,” dodala.
 
V komunitnej mešita Fadama pôsobí imám šejk Usan Ahmed. Hoci súhlasí s tým, že úroveň hluku by mohla byť znížená, spoliehanie sa na text a správy WhatsApp by mohlo mať aj ekonomické dôsledky. “Imám nie je vyplácaný mesačne, odkiaľ by mal peniaze, aby to robil? Snažíme sa praktizovať to, čo je možné. Takže textová správa alebo akákoľvek iná správa nie je problém, ale nemyslím si, že je to potrebné,” vraví Ahmed.
Aj iní moslimovia tento návrh odmietli. “Nenachádzam v tom nič zlé, keď sa moslimovia prebúdzajú za úsvitu a používajú megafóny, aby zavolali svojich ľudí k bohoslužbám, pretože máme aj kresťanské cirkvi, ktoré tiež používajú megafóny a tiež kážu za úsvitu,” oponuje Nora Nsiahová. Ďalší občan Accry Kevin Pratt dodáva, že “nie každý je na sociálnych médiách a nie každý je taký gramotný, aby používal smartfón”.
Okrem Ghany sa znížením hluku kvôli zvolávaniu na modlitbu zaoberalo aj nigérijské hlavné mesto Lagos, ktoré v roku 2016 zatvorilo 70 kostolov a 20 mešít na obmedzenie hluku.
 
Každodenné zvolávanie na modlitbu však netrápi len africké mestá. Sťažoval sa už aj nemecký Kolín či Michigan v USA. Pri skúške zahŕňajúcej 200 mešít v hlavnom meste Saudskej Arábie sa v 74,8% zaznamenal hluk vyšší ako 85 dB, čo je hranica, pri ktorej dochádza k indukovanej strate sluchu. Zvukové testy v mešite v Dubaji zaznamenali 80 dB ešte vo vzdialenosti 50 metrov.
 
Príspevok Hlučné zvolávanie na modlitbu u moslimov sa chce nahradiť poslaním správy na WhatsApp zobrazený najskôr Hlavné správy.