Bratislava 1. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Maroš Foltány)

Zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara je politickým rozhodnutím, domnieva sa Ľubomír Hlbočan, advokát a obhajca bývalého riaditeľa slovenskej tajnej služby Ivana Lexu.
Na snímke vpravo obhajca I. Lexu Ľubomír Hlbočan

“Žiaľ, je to politické rozhodnutie, ktoré má slúžiť podľa môjho názoru na prekrytie rôznych afér vládnej koalície – Bašternák a podobne. Treba povedať, že Ústavný súd (ÚS) v podstate posudzoval len uznesenie Národnej rady, ale uznesenie Národnej rady je nejaká podzákonná norma, lebo parlament je zákonodarný zbor a uznesením prijíma napríklad aj to, že odročuje svoje zasadnutie na zajtrajší deň. Myslím si, že je to rozhodnutie, ktoré jednak je retroaktívne a jednak smeruje proti rozhodnutiu európskeho súdu, ktorý už v minulosti rozhodol, že táto vec je právne rozhodnutá, teda res iudicata, už v minulosti a podľa trestného práva nie je možné obnovovať trestnú vec, ktorá zanikla,” zdôraznil pre TASR Hlbočan.
“ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 31. mája 2017 rozhodol: Uznesenie NR SR č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky z 3. marca 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 55/1998 Z. z., rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 214/1998 Z. z. a rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky,” povedala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.