Bratislava 19. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Screenshot Facebook)

Ľudia môžu mať rôzne názory k témam, aj k tej o LGBTI komunite. Ale prejavy nenávisti, akých sme svedkami aj v súvislosti s pochodom Dúhový Pride v Bratislave, nemôžu mať v tolerantnej spoločnosti miesto. Tvrdí to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Rovnako poukázala, že menšiny by sa nemali zneužívať na politické ciele.
Náš verejný ochranca práv, Mária Patakyová sa chystá podporiť dúhový Pride

Ústava SR podľa nej chráni práva a dôstojnosť každého človeka. “Osvojiť si tento princíp a brať ho ako samozrejmú súčasť života považujem za jednu z najdôležitejších výziev, bez ktorej sa ako spoločnosť nepohneme ďalej. Stále môžeme mať pritom rôzne názory k rôznym témam, aj k téme LGBTI,” napísala dnes na Facebooku.
Dnešný Dúhový Pride vyvolal spor medzi koaličnou SNS a verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou, ktorá pochod verejne podporila a na svojom úrade vyvesila aj dúhovú vlajku. Národniari to označili za zneužívanie právomoci a žiadali ju okamžite zvesiť, čo sa nestalo. Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška to označil za ignoráciu, Patakyová podľa neho hlboko sklamala lídra SNS a predsedu parlamentu Andreja Danka.
“Výzvu predsedu NR SR a SNS na okamžité odstránenie dúhovej vlajky z budovy štátnej inštitúcie SR verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová pokojne odignorovala, aj napriek tomu, že menovací dekrét jej predseda NR SR odovzdával pri nástupe do funkcie so slovami: “Dovolím si na vás apelovať, aby na vašom úrade vždy visela len jedna vlajka, vlajka Slovenskej republiky.”
“Provokatívnym správaním však pani ombudsmanka vážne znepokojila aj všetkých poslancov NR SR z SNS (ktorí jej svojimi hlasmi pomohli posadiť sa do kresla významnej štátnej funkcie) a vyvolala vážne pochybnosti o spôsobilosti na výkon tak zodpovednej práce. Silno tiež pobúrila tisíce voličov SNS, ktorí si vysoko ctia rodinné tradície, či prirodzené medziľudské väzby a iba ktorých hlasom z parlamentných volieb mohla byť voľba pani Patakyovej v koalícii vôbec priechodná,” napísal dnes na Facebooku Paška.
“Predvádzanie sa verejnej ochrankyne práv na Pride, pochode LGBTI komunity, za mlčania (tichého súhlasu) Úradu vlády SR či verejne deklarovaná podpora Mosta-Híd pre takéto správanie sa ombudsmanky (ktoré je v kolízii s dohodami z koaličnej zmluvy) je nielen poburujúce, ale nám tiež otvorilo nový, zásadný ideologický konflikt vnútri koalície – otázku plnenia rozličných požiadaviek LGBTI,” dodáva Paška.
Myslí si preto, že cieľom Smeru-SD a Mosta-Híd nie je stabilizovať súčasnú vládnu zostavu.

Dúhový Pride ukazuje podľa Martina Poliačika z SaS nielen na to, že téma práv menšín je dôležitá, ale že spoločnosti na nej záleží. “Že aj na Slovensku žijú ľudia, ktorí vedia, že inakosť je viac ako v poriadku a je to v skutočnosti niečo, z čoho profitujeme všetci. Že tu chceme žiť vo vzájomnej spolupráci a vážime si jeden druhého,” napísal na sociálnej sieti. “Verím, že raz LGBTI nebude musieť byť vôbec témou, ale bežnou súčasťou našich životov,” doplnila Lucia Nicholsonová z SaS. Ako podpredsedníčka Národnej rady SR prebrala nad podujatím záštitu.
“S témou LGBTI treba narábať uvážlivo, lebo má v sebe potenciál vzbudzovať nenávisť. Dúhový pochod je mimo tohto uvážlivého prístupu,” uviedol predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina. Ak muž podľa neho nechce bozkávať ženu alebo žena muža, “tak je im zverená iná úloha ako plodiť deti”. “Kresťanskí demokrati nemôžu ustúpiť z ochrany prirodzených zákonov, ochrany manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy a ani neustúpia,” dodal.
K téme vyvesenia dúhovej vlaky na úrade Verejného ochrancu práv komentoval Hlina aj na sociálnej sieti: “Pravda je, že štátny orgán si nemôže robiť vlajkovú výzdobu podľa seba, ale podľa zákona. Alebo budeme tolerovať Severokórejsku vlajku na súde, kde pojednáva Harabin. V Komárne bude na našich štátnych úradoch maďarská vlajka? Kto iný, ak nie štátny orgán by mal dodržiavať zákon? Takže zákon – predpisy o vlajkovej výzdobe na Slovensku porušuje (zatiaľ) Kotleba a Verejný ochránca práv.”